آبسه پای گوسفند و راه درمان و پیشگیری آن

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. آبسه پای گوسفند و راه درمان و پیشگیری آن
آبسه پا در گوسفند

آبسه پای گوسفند و راه درمان آن یکی دیگر از مقالات و مباحثی می باشد، که ما در رابطه با موضوع نگهداری و پرورش انواع دام زنده به بررسی آن می پردازیم. امروزه دامداران باید اطلاعات بسیار کافی و جامعی درباره چگونگی نگهداری و پرورش انواع دام در اختیار داشته باشند. تا با این اطلاعات بتوانند در شرایط مختلف با تصمیم گیری مناسب به رشد و گسترش گوسفندان کمک کنند. در این بین بیماری های بسیار زیادی در بین گوسفند زنده و انواع دام وجود دارد، که شناخت این بیماری ها نیز برای دامداران حائز اهمیت می باشد. به این خاطر ما در این بخش از سایت لایو شیپ به بررسی دقیق موضوع آبسه پای گوسفند زنده و روش درمان آن خواهیم پرداخت، تا اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.

بیماری آبسه پای گوسفند

یکی از بیماری ها و مشکلاتی که ممکن است برای انواع دام به وجود بیاید، آبسه پای دام می باشد که می تواند مشکلات زیادی را برای حیوان به وجود بیاورد. این بیماری ممکن است برای دام در سنین مختلف و در هر نژادی پیش بیاید و دلیل آن نیز عفونت در سم پای انواع دام و گوسفند زنده می باشد. یکی از مهمترین اندام های خارجی دام سم دست و پای آنها می باشد که دائما با خاک در ارتباط می باشد، و اگر میکروب و مواد خارجی وارد سم انواع دام شود باعث عفونت و آبسه آن می شود. و این مشکل توان حرکت و راه رفتن را از دام خواهد گرفت به این خاطر شما باید به دنبال راه درمان بیماری آبسه پای دام باشید، تا در زمان مناسبی به درمان آن بپردازید. البته ما در ادامه قصد داریم به صورت کلی به بررسی این مشکل و همچنین روش درمان آن بپردازیم.

آبسه پای گوسفند چیست

اهمیت بهداشت در نگهداری گوسفند زنده

در دامداری علاوه بر اینکه شما باید اطلاعاتی درباره انواع دام و شرایط نگهداری آنها داشته باشید، باید به مسئله بهداشت دام نیز توجه کافی داشته باشید. زیرا انواع دام در شرایط مختلف مستعد مبتلا به انواع بیماری های داخلی و خارجی هستند، و این بیماری ها در شرایطی می تواند باعث تلف شدن و مرگ دام شود. به این خاطر دامداران باید با اطلاعات بالای خود بتوانند بهداشت محیط نگهداری دام و همچنین بهداشت خوراک و تغذیه آنها را رعایت کنند. تا از این طریق انواع انگل گوسفندان و میکروب های مختلف به بدن دام وارد نشود و زمینه ابتلا به انواع بیماری را به وجود نیاورد. به این خاطر شما باید همواره از انواع مواد ضد عفونی و مناسب برای تمیز کردن محیط نگهداری دام و گله خود استفاده کنید، تا میکروب و ویروس های موجود در این مکان به صورت کلی از بین بروند.

آبسه پای گوسفند چیست؟

آبسه پای گوسفند یکی از بیماری هایی است، که ممکن است برای دام مشکلات مختلفی از جمله کاهش وزن و عدم تحرک و فعالیت را به وجود بیاورد. این نوع بیماری در سم دست و پای دام به وجود خواهد آمد، و در صورتی که به درمان آن نپردازید مشکلات بسیار زیادی را برای دام به وجود خواهد آورد. در این بیماری بافت نرم و متورم سم اولین قسمتی می باشد، که درگیر این بیماری خواهد شد، و با مرور زمان عفونت و آبسه به قسمت های دیگر سم حیوان سرایت خواهد کرد. با به وجود آمدن این مشکل قدرت تحرک و راه رفتن دام بسیار سخت می شود، و دام هایی که برای چرا به مراتع می روند با وجود این مشکل وزن بسیار زیادی را از دست خواهند داد. به این دلیل دامداران باید به عفونت های موجود در سم حیوانات بسیار توجه داشته باشند، و در زمان مناسب نیز به درمان آنها بپردازند. چرا که در تعیین میزان وزن گوسفند زنده بسیار موثر می باشد.

علائم ابسه پای گوسفند

دلایل به وجود آمدن آبسه پای دام

دلایل مختلفی برای به وجود آمدن آبسه پای انواع دام وجود دارد، که در این بین عفونت های باکتریایی را می توان مهمترین عامل این بیماری دانست. این نوع باکتری مسری می باشد و با ورود به سم دست و پای انواع دام باعث بروز چنین عفونت و مشکلی خواهد شد و همچنین می تواند به سایر دام های گله شما نیز منتقل شود. به این خاطر شما باید با روش های مناسب و عالی بتوانید به درمان و از بین بردن این نوع بیماری در دام ها بپردازید. البته در بعضی از مواقع نیز با ورود تکه های خارجی در سم دام و عفونت در ان آبسه به وجود می آید که شما نیز باید از راه های مختلفی به رفع این مشکل بپردازید.

علائم مشکل آبسه پای انواع دام

آبسه پای گوسفند دارای علائم و انواع مختلفی می باشد، که هر کدام از آنها دارای ویژگی هایی می باشند. آبسه پاشنه پا و آبسه پا دو نوع از این بیماری و مشکل هستند، که هر کدام می توانند برای دام مشکلاتی را در تحرک و راه رفتن به وجود بیاورند. در آبسه پاشنه پا گوسفند این نوع مشکل اغلب در پاهای عقبی دام به وجود می آید و دارای علائمی همچون درد در ناحیه بالای سم، تورم و حرارت می باشد. اما آبسه پا دام اغلب در دو پای جلویی گوسفند اتفاق خواهد افتاد، و باعث لنگش دام نیز می شود. که لنگش دام باعث می شود تا دام در تحرک فعالیت و راه رفتن دچار مشکل شود، و این امر باعث می شود تا خوراک کمی به بدن او وارد شود و در مدت کوتاهی وزن دام به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

درمان آبسه پای دام

راه پیشگیری از بروز چنین بیماری

رعایت بهداشت محیط نگهداری و پرورش گوسفندان یکی از راه هایی می باشد، که از بروز بیماری در گله شما جلوگیری خواهد کرد. به همین خاطر نیز رعایت بهداشت محیط می تواند از بروز بیماری آبسه پای دام جلوگیری کند، و همچنین از بروز سایر بیماری های دامی بسیار موثر و مفید باشد. به این خاطر ما در ادامه قصد داریم تا به صورت کلی و جامع به بررسی راه پیشگیری از بروز این بیماری بپردازیم و اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار دهیم.

 • رعایت بهداشت محیط
 • عدم مرطوب بودن جایگاه پرورش دام
 • بررسی مداوم سم دام
 • در صورت ابتلای دام به این بیماری، دام مبتلا قرنطینه شود و به جایگاه دیگری منتقل شود
 • حمام گوسفندان هر چند وقت یکبار با استفاده از مواد ضد عفونی کننده
 • استفاده از ویتامین ها و املاح معدنی

راه درمان آبسه سم گوسفند

روش های بسیار مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که در ادامه به صورت جامع به بررسی آنها خواهیم پرداخت. بهترین روش درمان این مشکل که می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد، حمام سم پای دام در محلول 10 درصد سولفات روی می باشد. که این محلول باعث می شود تا عفونت های باکتریایی به سرعت از بین برود و آبسه پای دام نیز برطرف شود. در بعضی از مواقع نیز آبسه پای دام بر اثر ورود اجسام خارجی به داخل سم گوسفند اتفاق می افتد، و باعث عفونت خواهد شد. در این مورد ابتدا شما باید جسم را از داخل سم خارج کنید و سپس با استفاده از پماد ایکتیول باعث نرم شدن آبسه موجود شوید. سپس بعد از این کار بتوانید با استفاده از اسکالپل یک شکاف کوچک در سم دام ایجاد کنید، تا از این طریق چرک و عفونت موجود از سم خارج شود. سپس بعد از این موارد دامدار باید با استفاده از آنتی بیوتیک اقدامات درمانی لازم نیز اجرا شود.

راه درمان آبسه پای گوسفند

نکته

همچنین باید توجه داشته باشید که استفاده منظم از محلول  اکسی تتراسایکلین، سولفات مس 5 درصد، سولفات روی 10 درصد و محلول فرمالین 3 تا 5 درصد و سایر مواردی که ممکن است دامپزشک تجویز کند در درمان این بیماری بسیار مفید باشد. البته باید توجه داشته باشید که سولفات مس یک مقدار سمی می باشد و شما باید در مصرف آنها بسیار دقت کنید، تا مشکلی به وجود نیاید. در آخر نیز اصلاح سم انواع دام می تواند از بروز چنین مشکل و بیماری در دام زنده جلوگیری کند.

در این مقاله و مطلب بیماری آبسه پای گوسفند و روش درمان آن ما به صورت جامع و کلی به بررسی این موضوع پرداختیم، تا از این طریق بتوانیم اطلاعات جامعی در اختیار شما دامداران قرار دهیم. شناخت انواع مشکلات و بیماری دام زنده برای دامداران حائز اهمیت می باشد، زیرا با شناخت بیماری و علائم آن می توانند نسبت به درمان آن اقدام کنند.

نوشتهٔ پیشین
آموزش ذبح شرعی انواع دام زنده ( گوسفند، گوساله، نحر شتر و … )
نوشتهٔ بعدی
روش های چاق کردن گوسفندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945