آموزش ذبح شرعی انواع دام زنده ( گوسفند، گوساله، نحر شتر و … )

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. آموزش ذبح شرعی انواع دام زنده ( گوسفند، گوساله، نحر شتر و … )
نحوه ذبح دام

ذبح شرعی و صحیح دام زنده یکی از مواردی می باشد که باید افرادی همچون دامداران، افراد قصاب و … با آن آشنا باشند. علاوه بر این با توجه به اینکه ممکن است هر شخصی در شرایطی قرار بگیرد که مجبور به ذبح یک دام باشد، یادگیری این موضوع برای بسیاری از افراد می تواند جذاب باشد. در همین رابطه در این بخش سعی داریم تا به آموزش ذبح گوسفند به روش شرعی و سایر دام های زنده همچون شتر؛ گاو و … بپردازیم.

روش صحیح ذبح گوسفند و انواع دام زنده

نحوه ذبح گوسفند به صورت شرعی و صحیح برای افرادی که در دامداری ها مشغول به کار هستند و ممکن است با شرایط ذبح روبرو باشند، لازم و ضروری می باشد. چرا که طبق دستورات دین مبین اسلام، برای ذبح صحیح گوسفند زنده، مواردی وجود دارد که باید رعایت شوند. علاوه بر گوسفند، این شرایط برای سر بریدن درست دام های دیگر نیز وجود دارد. استفاده از گوشت حیوانات حلال گوشت تنها در صورتی جایز است که ذبح آنها به صورت بهداشتی و اسلامی صورت گرفته باشد.

ذبح شرعی گوسفند زنده

در مواردی افراد بدون اطلاع از روش درست سر بریدن دام، نسبت به این کار اقدام می کنند که متاسفانه موجب حرام شدن آن می شوند، چرا که موارد لازم برای ذبح درست را رعایت نکرده اند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی و اینکه ممکن است هر فردی در شرایطی قرار بگیرد که حتی یک مرغ و خروس زنده را ذبح نماید، باید با شرایط آن آشنا باشد و با انجام درست این کار، مانع از حرام شدن گوشت آن شود. در ادامه به بررسی راه درست ذبح گوسفند و بز و … می پردازیم.

نحوه ذبح گوسفند زنده به صورت شرعی

قبل از هر چیزی در رابطه با آموزش ذبح شرعی دام زنده بهتر است مفهوم کلمه ذبح را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. ذبح به سر بریدن جانداران حلال گوشتی می باشد تا امکان استفاده از گوشت آنها برای انسان وجود داشته باشد. در هنگام انجام این کار باید مواردی را رعایت نمود تا بدون هیچ اشکال و عیبی این کار صورت گیرد. شرایطی که در ادامه ذکر می گردد برای جاندارانی همچون گاو، گوسفند، بز، شتر و پرندگان حلال گوشت که استفاده از گوشت آنها بلامانع می باشد، باید رعایت شود. توجه داشته باشید که ذبح در دام های نامبرده یکسان می باشد و تفاوتی با یکدیگر ندارند، نحر شتر با سایرین تفاوت دارد که به صورت مجزا در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

ذبح صحیح دام زنده

شرایط فرد ذبح کننده

قبل از هر چیزی بهتر است بگوییم که خرید گوسفند زنده سالم و بهداشتی بسیار مورد اهمیت می باشد، چرا که عدم بیمار بودن دام برابر است با تولید گوشت سالم و مناسب. شخصی که اقدام به ذبح و قصابی دام می کند باید مسلمان باشد و متعهد به اصول دین باشد. بنا بر بارو برخی و با تکیه بر برخی از اسناد دینی، بهتر است هیچ غسلی بر گردن وی واجب نباشد و اگر هم غسل بر او واجب باشد، قبل از انجام عمل ذبح، آن را انجام دهد. علاوه بر این مورد باید در کار خود وارد باشد و به هنگام سر بریدن، این کار را دقیق انجام دهد. چرا که عدم انجام صحیح این کار می تواند سبب حرام شدن گوشت دام شود.

بهتر است قبل از سر بریدن حیوان، نیت کرده و با گفتن نام بسم الله نسبت به آغاز ذبح اقدام کند. در صورتی که فرد از روی عمد از گفتن کلمه بسم الله امتناع ورزد، گوشت حیوان حرام می گردد. اما در صورتی که از روی سهو و یا فراموشی این کار را انجام ندهد، اشکالی ندارد. در هنگام ذبح باید از چاقوی تیز و مناسبی استفاده کند، این در حالیست که در شرایط اضطراری برای جلوگیری از تلف شدن دام، می توانید از اشیا تیز آهنی، شیشه و … نیز استفاده نمایید.

ذبح اسلامی گوسفند و گوساله

توجه داشته باشید که علاوه بر گوسفند، این شرایط برای سایر دام ها نیز باید رعایت گردد. با توجه به قیمت گوساله زنده و سایر دام ها، عدم رعایت این شرایط می تواند سبب سردرگمی افراد در تشخیص حلال بودن گوشت شود. بنابراین بهتر است تمامی این موارد را با دقت مورد توجه قرار دهید. در هنگام ذبح، حیوان باید رو به قبله باشد، در صورتی که فرد ذبح کننده از روی عمد این کار را انجام ندهد، گوشت حیوان حرام می گردد. اما در صورتی که از روی فراموشی یا عدم اطلاع باشد، اشکالی ندارد.

ذبح گوسفند

در هنگام سر بریدن، باید مری و حلقوم و همچنین دو شاهرگ در دو طرف حلقوم به صورت کامل بریده شوند، در صورت ناقص انجام دادن این کار، خون در داخل رگ های حیوان می ماند و به صورت کامل خارج نمی شود. باید از پایین برآمدگی زیر گلو حلقوم، مری و دو شاهرگ به طور کامل بریده شوند. انجام این موارد باید پشت سر هم صورت بگیرد و هیچ توقفی در آن نباشد. در انتها بعد از جان دادن کامل، سر جدا می گردد و نسبت به کندن پوست حیوان، اقدام می شود.

مستحبات چگونگی ذبح صحیح گوسفند

بهتر است قبل از سر بریدن، به دام آب بدهید. همچنین اگر قصد کشتار چندین دام را دارید، بهتر است جلوی چشم دیگر دام ها، عمل ذبح انجام نشود و در مکان دیگری انجام شود. برخی اعتقاد دارند که باید دو دست و یک پای گوسفند بسته باشد و یکی از پا های آن آزاد باشد. انجام عمل ذبح در شب و قبل از ظهر جمعه نیز جایز نمی باشد.

سر بریدن صحیح گوسفند

آموزش نحر شتر به صورت شرعی

استفاده از گوشت شتر با روش دیگری انجام پذیر است که به آن نحر گفته می شود. بر طبق باور بسیاری از افراد و طبق فتوا ها و احادیث متعدد، ذبح شتر باعث حرام شدن گوشت آن می شود و باید نحر شود. به این صورت که ایستاده پای آن را می بندند، سپس شخص نحر کننده با نام و یاد خدا، آلت تیز و باریکی که برای نحر انتخاب شده است را از پایین گردن به طرف قلب فرو می برد. و این کار تا جان دادن کامل شتر به صورت کامل، تکرار می شود.

آموزش ذبح شرعی دام زنده شامل گوسفند، گوساله، نحر شتر و … در این بخش به صورت کامل خدمت شما عزیزان ارائه گردید. جهت خرید انواع دام زنده کشتار سالم و بهداشتی با قیمت مناسب، می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
خواص مصرف قلم گاو و گوسفند
نوشتهٔ بعدی
آبسه پای گوسفند و راه درمان و پیشگیری آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945