انگل گوسفندی

انواع انگل در گوسفندان عنوان و موضوع یکی دیگر از مقالات و مطالبی می باشد که ما در رابطه با سلامت و نگهداری گوسفند زنده به بررسی آن خواهیم پرداخت. گوسفندان و دام زنده همواره در برابر بیماری ها و همچنین مشکلات بیرونی بسیار ضعیف هستند، به این خاطر آنها نیازمند مراقبت های خاصی از جانب دامداران می باشند. زمانی که شما به صورت اصولی و درست بتوانید به نگهداری و پرورش گوسفند بپردازید بدون شک آنها دچار بیماری و مشکلاتی نخواهند شد، و این امر باعث می شود تا شما بازدهی بیشتر و بهتری را از گله خود ببرید. در این بین انگل ها به عنوان یکی از موارد بیماری زا در گوسفندان شناخته می شوند، که باعث ضعیف تر شدن گوسفندان خواهند شد.

به این دلیل در این بخش از مقاله لایوشیپ به صورت تخصصی و کامل به بررسی موضوع شناخت انگل های مختلف در گوسفندان خواهیم پرداخت. تا اطلاعات بسیار خوب و دقیقی را در این باره در اختیار شما دامداران عزیز قرار دهیم.

شناخت انواع انگل در گوسفندان

دامداری و پرورش گوسفند دارای جنبه های مختلفی می باشد که دامداران باید به آنها توجه داشته باشند. به این صورت که علاوه بر امور تغذیه مانند دادن علوفه و خوراک مناسب و غنی باید از لحاظ بهداشتی نیز به گله خود رسیدگی کنید. به این صورت که با واکسیناسیون مناسب و سایر امور از بیماری دام های خود جلوگیری کنید، تا از این طریق بتوانید به بازدهی بسیار خوبی در دامداری دست پیدا کنید. به این صورت زمانیکه گوسفندان شما بیمار نشوند قادر خواهند بود تا از نظر وزنی و اندامی رشد قابل توجهی داشته باشند، و مقدار شیر بیشتری را نیز تولید کنند. در این بین شما باید بتوانید با شناخت انواع بیماری ها و علائم آنها از بروز مشکلات مختلف در میان گله خود جلوگیری کنید، و در زمان مناسب نسبت به درمان آنها اقدام کنید.

انگل خارجی گوسفند

انگل های داخلی و خارجی در بین گوسفندان وجود دارد، که هر کدام از آنها باعث بروز یک نوع بیماری خاصی در گوسفندان خواهد شد. به این خاطر ما در ادامه این بخش به صورت کلی و جامع به بررسی و معرفی انگل های بیماری زا در گوسفندان خواهیم پرداخت. تا شما با مطالعه این مقاله بتوانید این گونه انگل ها و همچنین علائم مربوط به آنها را شناسایی کنید، و بتوانید با اقدامات خوب و سریع از ابتلای بیشتر گوسفندان خود به بیماری جلوگیری کنید. البته شناخت علائم مربوط به هر بیماری برای دامداران تازه کار یک مقدار سخت است و نیازمند تجربه بسیار زیادی می باشد. اما در ادامه به صورت دقیق تمام علائم مربوط به این نوع انگل های بیماری زا در انواع دام را مورد بررسی دقیق تر قرار خواهیم داد.

انگل گوسفند چیست؟

انگل ها اغلب به موجوداتی گفته می شود، که برای زندگی و حیات به بدن سایر موجودات نیازمند هستند. به صورت کلی این عوامل، موجودات کوچکی هستند که در داخل و خارج از بدن سایر موجودات زندگی می کنند، و با تغذیه از بدن میزبان خود به زندگی ادامه می دهند. انگل ها نیز خود عامل اصلی بیماری ها مختلفی هستند که با تغذیه از بدن میزبان خود علاوه بر خوردن بدن و خون آن باعث ضعیف شدن و بیمار شدن موجود می شوند. به این خاطر دامداران باید در دوره های مختلف با دارو و همچنین شست و شوی منظم، عوامل بیماری زای داخلی و بیرونی بدن دام زنده را از بین ببرند. تا از این طریق از بروز بیماری های مختلف در انواع گوسفندان جلوگیری کنند و سلامت گله گوسفندان خود را تضمین کنند.

معرفی انواع انگل در دام

عوامل بیماری زای مختلفی در بین گوسفندان و دام ها وجود دارند، که هر کدام از آنها با نفوذ به بدن میزبان خود باعث بیماری های مختلفی خواهند شد. به این خاطر ما در این بخش از مقاله انواع انگل در گوسفندان و گوساله، به بررسی دقیق و جامع انگل هایی که ممکن است به بدن دام نفوذ کند، خواهیم پرداخت. تا از این طریق بتوانیم با معرفی این موارد همچنین علائم بیماری های آنها اطلاعاتی درباره نحوه درمان و از بین بردن این انگل ها را در اختیار شما قرار دهیم. این عوامل ابتدا در یک بخش از اندام داخلی دام زندگی می کنند و باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلفی می شوند، که به صورت دقیق ما این موارد بسیار خطرناک را معرفی خواهیم کرد.

تاثیر انگل بر گوسفند

انگل کپلک داخل انواع دام

انگل ها یکی از موجودات بسیار خطرناک برای سلامتی گوساله زنده و همچنین گوسفندان به شمار می روند، که با زندگی در بدن میزبان خود باعث بیماری های مختلفی در آنها خواهند شد. انگل کپلک یکی از انواع موارد خطرناکی می باشد که در داخل بدن میزبان به زندگی و ادامه حیات می پردازد. این نوع  در داخل بدن دام و قسمت کبد یا همان جگر سیاه زندگی می کند، و باعث بروز بیماری های مختلفی در دام خواهد شد. این نوع با ورود به بدن دام و ابتلای آن به بیماری علائم خاصی همچون لاغری، تورم زیر گلو، ضعف بدنی، ریزش مو و همچنین کم خونی  در دام را به همراه خواهد داشت. به این خاطر شما باید قبل از پروار بندی گله خود به آن داروی ضد کپلک بدهید تا از بروز این بیماری و علائم جلوگیری کنید، و در صورت وجود این نوع عوامل بیماری زا آنها را از بین ببرید.

انگل تنیای روده گوسفند

یکی دیگر از انگل هایی که در بدن گوسفندان وجود دارند و باعث بروز مشکلاتی در آنها خواهند شد، انگل تنیای مس باشد. این مورد که بسیار شایع می باشد در داخل روده گوسفندان و انواع دام زندگی می کنند و باعث بروز بیماری های مختلفی در دام خواهد شد. این نوع انگل با علوفه و خوراک دام وارد بدن گوسفندان خواهد شد، و در روده آنها باقی می ماند و شروع به تخم ریزی و زندگی می پردازد. علائم وجود تنیای در داخل روده گوسفندان اسهال، درد شدید شکم و همچنین لاغری بیش از حد دام می باشد. که لاغری بیش از حد دام به این دلیل است که این نوع انگل از غذای و خوراک مصرف شده دام تغذیه می کند، و باعث می شود تا بخش کمی از مواد غذایی در اختیار گوسفند قرار بگیرد.

انگل داخلی گوسفندی

البته شما با دیدن این علائم باید سریع نسبت به از بین بردن این نوع انگل اقدام کنید، تا از بروز مشکلات زیاد برای دام جلوگیری شود. به این خاطر شما باید در اواخر خرداد ماه به دام و گله خود داروی ضد انگل بدهید تا داخل روده از بین برود. به این نکته توجه کنید که اگر با یک دفعه دارو انگل از بین نرفت، شما باید دو هفته دیگر این دارو را به دام بدهید تا انگل به صورت کامل از بین برود.

انگل های معدی و ریوی در گوسفندان

انگل های معدی و ریوی در گوسفندان از نوع انگل های استرونژیلوس‌ها می باشند، که می توانند باعث بروز مشکلات مختلفی در انواع دام شوند. علائم وجود این نوع ها اغلب با مشکلات تنفسی، لاغری، ضعف بدنی، اسهال سیاه و قهوه‌ای و همچنین شکستگی مو و پشم در گوسفندان نمایان می شود. البته باید بدانید که این نوع انگل ها اغلب در مناطقی که بارش بسیار زیاد می باشد مانند مناطق شمالی ایران وجود دارد.

این مورد اغلب از طریق خوراک وارد بدن و ریه گوسفندان خواهد شد و باعث بروز بیماری های مختلفی نیز خواهد شد. البته باید بدانید که این نوع انگل ها در بسیاری از مواقع باعث تلف شدن دام خواهند شد، به این خاطر شما باید برای پیشگیری و از بین بردن این موارد از دارو های ضد انگل استفاده کنید. از عوامل کاهش دهنده متوسط وزن گوسفنده زنده می توان به ابتلای دام به این مورد اشاره کرد.

انگل های خارجی بدن گوسفندان

علاوه بر وجود انگل های داخلی بدن گوسفندان، انگل هایی خارجی بدن دام نیز وجود دارد که با ورود به بدن میزبان باعث بیماری و مشکلاتی خواهند شد. به این خاطر ما در این بخش از مقاله معرفی انواع انگل گوسفندان به بررسی انگل های خارجی بدن گوسفند خواهیم پرداخت. در این بین مواردی وجود دارند که با چسبیدن به بدن میزبان خود و وارد شدن به بدن آنها باعث بروز بیماری هایی در دام خواهند شد. در این بین کنه یکی از انگل های خطرناک در بین دام ها می باشد، که با چسبیدن به بدن گوسفندان باعث بیماری آنها و در مواقعی نیز تلف شدن آنها خواهد شد. به این خاطر شما باید برای از بین بردن این نوع انگل ها اقدامات لازم را همچون حمام های دارویی و حمام ضد کنه برای دام ها را اجرا کنید.

چرخه ابتلا دام به انگل

شما برای این کار باید حتما در زمان پشم چینی و بعد از این کار گله خود را به حمام ضد انگل ببرید. تا از این طریق بتوانید موارد موجود بر روی بدن دام های خود را از بین ببرید. البته باید توجه داشته باشید که برای این کار حتما باید از محلول های حشره کش و فسفر استفاده کنید، تا این موارد از بین بروند.

نحوه ابتلا دام به انگل

شما باید توجه داشته باشید که این عوامل ها از راه های مختلف می توانند وارد بدن حیوانات شوند. انگل های خارجی مانند کنه با چسبیدن به بدن حیوان وارد بدن او می شوند و باعث مشکلاتی برای دام می شوند. در این میان باید توجه داشت که دهان و بینی به عنوان اصلی ترین راه ورود این موارد به بدن گوسفندان شناخته می شوند. به این صورت که عوامل ها از طریق تنفس و همچنین خوراک وارد بدن دام خواهند شد و این امر باعث بیماری و مشکلاتی در بدن حیوانات خواهد شد. در بسیاری از موارد با گسترش انگل در بدن دام و عدم اطلاع دامدار برای رفع این مشکل ممکن است که دام تلف  شود. به این خاطر شما قبل از اینکه گله خود را به چراگاه ببرید باید از پاکیزه بودن مرتع اطمینان حاصل کنید، یا داروهای ضد انگل را به صورت مرتب به گله خود بدهید.

حمام ضد انگل دام

روش های جلوگیری از ابتلای دام به انگل

البته شما عزیزان دامدار باید توجه داشته باشید که راه هایی وجود دارد، که شما با رعایت آنها می توانید مانع از ابتلای دام به انواع موارد بیماری زا شوید. به این خاطر ما برای بالا بردن اطلاعات عمومی شما دامداران عزیز در این بخش به بررسی روش های جلوگیری از ابتلای دام به انگل خواهیم پرداخت، تا اطلاعات بسیار دقیق و جامعی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

 • تمیز کردن و ضد عفونی کردن آبشخور و آخور گوسفندان
 • نگهداری و پرورش تعداد مناسبی از گوسفندان
 • دادن داروهای لازم دو هفته قبل از بردن آنها به مراتع
 • بعد از آوردن آنها از چرا داروی ضد انگل را به گوسفندان خود بدهید
 • گوسفندان خود را در ماه‌های دوم و سوم واکسیناسیون نکنید

در این مقاله شناخت انواع انگل در گوسفندان ما به صورت بسیار دقیق و اختصاصی به معرفی انواع انگل و علائم ابتلای دام به آنها پرداختیم. تا شما عزیزان دامدار بتوانید با مطالعه این مطلب و درک بهتری از این موضوع راه های پیشگیری از ابتلای دام ها به انگل را بدانید و راه های مراقبت از گوسفندان خود را برای بازدهی بیشتر انجام دهید.

نوشتهٔ پیشین
فتوپریود مصنوعی گوسفند و بز چیست؟
نوشتهٔ بعدی
گوسفند نژاد لینکلن Lincoln پشمی-گوشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945