بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. بهترین نژاد گوسفندان ایرانی
برترین گوسفندان ایران

بهترین گوسفندان ایران از نژاد های مختلف می باشند که هر نوع با داشتن ویژگی ها و خصوصیات خاصی شناخته می شوند. داشتن مزیت های بیشتر نسبت به سایرین سبب شده است تا این موارد قابلیت قرار گیری در این لیست را داشته باشند. مواردی که در ادامه معرفی می گردد منحصر به منطقه خاصی نیستند و تقریبا از تمام نقاط و اقلیم های متنوع ایران می باشند.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می تواند از نظر افراد مختلف، با لیستی که در ادامه معرفی گردد، متفاوت باشد. بسیاری از افراد  با هدف خاصی از خرید دام می توانند نظرات دیگری نسبت به نژاد ها داشته باشند. اما گونه های در نظر گرفته شده برای معرفی در این بخش با بررسی موارد و قابلیت های مختلف برای ارائه در نظر گرفته شده اند.

برترین گوسفند های ایرانی

ایران به عنوان یکی از کشور هایی شناخته می شود که می توان در نقاط مختلف آن، آب و هوا و اقلیم های متنوع و متفاوتی مشاهده کرد. این مورد سبب شده است تا جانداران مختلف از نژاد ها و گونه های مختلف توانایی زیست در این کشور را داشته باشند. در این میان گوسفند زنده به عنوان یکی از کاربردی ترین جانداران اهلی در زندگی انسان، در نژاد های مختلف در نقاط مختلف این کشور وجود دارد. در میان 29 نژاد متنوع موجود در ایران، تعدادی دارای مزیت ها و خصوصیات بیشتری هستند که به عنوان بهترین گوسفندان ایرانی شناخته می شوند.

گوسفندان ایران

تقسیم بندی گوسفندان در هر نقطه ای از جهان بر اساس قرار گیری دام ها در دسته پشمی، گوشتی، شیری و پوستی صورت می گیرد. دام هایی که در ادامه معرفی می گردند از هر دسته ای هستند و در مواردی نیز تلفیقی از چند دسته هستند. برای مثال برخی از دو دسته شیری و گوشتی هستند. توجه داشته باشید که با توجه به میزان مزیت های بیشتر این دام ها، خرید گوسفند زنده در سطح کشور نیز بیشتر از مواردی صورت می گیرد که در این بخش معرفی می شوند.

گوسفند فراهانی

این نژاد یکی از معروف ترین گوسفندان در ایران می باشد که می تواند از جنبه های مختلف برای دامداران بازدهی داشته باشد. این دام که مختص نگهداری در مناطق گرم می باشد بیشتر در نواحی مرکزی ایران نگهداری می شود. قابلیت تولید گوشت به مقدار زیاد و همچنین تولید پشم مرغوب و با کیفیت سبب شده است تا این نژاد با جمعیت بالایی در این مناطق توسط دامداران نگهداری شود. در صورت ذبح، بازدهی گوشتی لاشه بسیار بالا می باشد، همچنین پشم مرغوب آن نیز در صنایع مختلفی کاربرد دارد. علاوه بر این موارد می تواند شیر با کیفیتی نیز داشته باشد.

گوسفند قزل افشار

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی شامل گونه های منحصر بفردی همچون دام افشاری می باشد. گوسفند نژاد افشاری را می توان یکی از پر جمعیت ترین گونه های دامی در ایران در نظر داشت. این دام با داشتن جمعیت بالای 2 میلیون راس در نقاط زیادی از ایران نگهداری می شود. که از جمله این مناطق می توان به استان های آذربایجان غربی و شرقی، همدان، کرمانشاه، زنجان، اردبیل و … اشاره نمود. دامدارانی که در اقلیم سازگار با این دام باشند در میان انبوه نژاد های موجود مطمئنا این دام را بیشتر مورد توجه برای خرید قرار می دهند.

گوسفند افشار

داشتن قابلیت هایی همچون توانایی افزایش وزن در کوتاه مدت و سریع، داشتن گوشت با کیفیت و بازدهی بالای گوشتی لاشه، تولید شیر مناسب، پشم مرغوب و قابل استفاده در صنایع مختلف و … سبب شده است تا به عنوان یکی از برترین نژاد های گوسفندان ایران شناخته شود. خاصیت چند قلوزایی در هر بار زایش نیز بر محبوبیت این دام افزوده است تا دامداران بیشتر متمایل به خرید آن باشند.

نژاد کردی

یکی از نزدیک ترین گونه ها به دام افشاری را می توان گوسفنده کردی در نظر داشت. این دام نیز در شرایطی مشابه با دام افشار می تواند بازدهی گوشتی خوبی داشته باشد. دام نژاد کردی می تواند در زمینه تولید گوشت با کیفیت و به دور از چربی های زیاد بسیار مناسب عمل کند. توانایی کسب وزن در زمان کم سبب شده است تا خرید بره زنده کردی بسیار مورد توجه باشد و دامداران در جهت پروار بندی نسبت به خرید این گونه اقدام نمایند.

گوسفند سنجابی

یکی از بهترین گوسفندان ایران که در جمعیت بالا در مناطقی نظیر کرمانشاه پرورش داده می شود، بدون شک دام سنجابی می باشد. وجود پشم مرغوب و مورد استفاده در صنایع ریسندگی و بافندگی در کنار تولید گوشت با کیفیت سبب شده است تا ایلات عشایر و دامداران در روستا و حتی دامداری های صنعتی این دام را برای پرورش مورد توجه قرار دهند. تیپ های متنوعی از این دام را می توان مشاهده کرد که از جمله این موارد می توان به تیپ کلول، کژل و زردی اشاره نمود.

گوسفند سنجابی

دام سنگسری

این دام نیز همچون گوسفند فراهانی توانایی زیست در مناطق مرکزی و گرم را دارد. منطقه سنگسر سمنان را می توان خاستگاه و زیست بوم سازگار با این گونه در نظر گرفت. دامدارانی که می خواهند در مناطق مشابه و با داشتن آب و هوای گرم نسبت به دامداری مشغول شوند، می توانند این نژاد را در میان انتخاب های خود داشته باشند. جمعیت حدود 100 هزار راس در این مناطق پرورش داده می شود که می تواند نیاز های منطقه مبنی بر نیاز به گوشت قرمز، لبنیات، پشم و … را برطرف نماید.

گوسفندان شال

در میان انواع برترین نژاد های گوسفندی ایران می توان به دام شال اشاره کرد. گوسفند شال با داشتن ویژگی های متعدد را می توان قابل مقایسه با دام افشاری دانست که در این رابطه با توجه به شباهت های زیاد به بررسی مقایسه گوسفند افشاری با شال پرداخته ایم تا برتری هر یک بر دیگری برای افرادی که در این باره سوال داشتند، مشخص شود. در نظر داشتن خاصیت چند قلوزایی برای این دام در کنار وزن گیری سریع سبب شده است تا برای پروار بندی بسیار مورد توجه باشد. از سوی دیگری داشتن خاصیت وزن گیری و داشتن گوشت با کیفیت سبب شده است تا شمار زیادی از گوسفندان این نژاد برای کشتار و ذبح در نظر گرفته شوند.

نژاد کرمانی

دام کرمانی به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی شناخته می شود. قرار گیری این دام در دسته گوسفندان پشمی و گوشتی سبب شده است در مناطق گرم و خشک برای پرورش بسیار مورد توجه باشد. در بسیاری از شهر های استان کرمان می توان نمونه های این دام را مشاهده کرد. دامداران با پرورش این گونه می توانند از نظر گوشتی و پشمی سود مناسب را از نگهداری آن کسب کنند.

نژاد کرمانی

گوسفند بلوچی

این گونه علاوه بر اینکه در بسیاری از مناطق ایران نگهداری می شود در بخش هایی از کشور های همسایه نیز پرورش داده می شود. جنوب غربی پاکستان و همچنین جنوب افغانستان را نیز می توان از جمله نواحی و مناطقی دانست که این دام در آنها پرورش داده می شود. پشم حاصل از پرورش این دام برای استفاده در صنایع مختلف مورد توجه می باشد. همچنین استعداد بالا در زمینه تولید گوشت و وزن گیری سبب شده است تا این دام برای پرورش مورد توجه قرار گیرد.

گوسفندان دشت مغان

این گونه که با نام گوسفند مغانی نیز شناخته می شود، قابلیت تولید گوشت با کیفیت با کمترین میزان چربی را دارد. یکی از نژاد هایی که برای ذبح بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در جمعیت بالا نگهداری می شود، تا در مراسمات مختلف مذهبی به سایر شهر ها ارسال شود، این دام می باشد. این نوع را می توانید برای مصارف گوشتی و قربانی کردن از مجموعه لایوشیپ با قیمت مناسب خریداری نمایید.

گوسفند زل

یکی از بهترین گوسفندان ایران و در عین حال متنوع ترین نژاد ها را می توان گوسفندان زل در نظر داشت. داشتن دم به جای دنبه و دنبالچه در این دام سبب شده است تا بسیاری آن را حد واسط بین گوسفندان اهلی و وحشی بدانند. این دام می تواند از نظر گوشتی بسیار به صرفه باشد. چرا که می تواند در مدت زمان کوتاهی به وزن بالایی برسد و گوشت با کیفیتی نیز داشته باشد. یکی از بهترین گوسفندان چند قلوزا در ایران نیز می باشد که درصد باروری و دوقلوزایی بالایی دارد.

گوسفندان زل

نژاد زندی

یکی از گوسفندانی که از نظر پوستی نیز بسیار مورد توجه می باشد دام زندی می باشد. این دام علاوه بر اینکه در زمینه تولید گوشت و پشم بسیار مورد توجه می باشد، از نظر پوستی نیز قابل اهمیت است. پوست و پشم این دام در صنایع مختلفی همچون ریسندگی و بافندگی و همچنین تولید البسه بسیار پر کاربرد می باشد.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی در انواع مختلف و از دسته های متنوع پشمی، گوشتی و … در این بخش به صورت کامل خدمت شما معرفی گردید. با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانید با آگاهی بیشتری نسبت به خرید گوسفندان به منظور های مختلف اقدام کنید. جهت خرید هر نوع دام کشتار در تهران و کرج با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

نوشتهٔ پیشین
مقایسه گوسفند افشاری با شال – کدام را برای پرواربندی بخریم
نوشتهٔ بعدی
شباهت و تفاوت های گوسفند و بز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945