راه افزایش وزن گوسفند

روش های چاق کردن گوسفندان یا راه های افزایش وزن گوسفند زنده چه برای دامداران و چه برای خریدارانی که قصد دارند تا چندین روز نسبت به نگهداری دام اقدام کنند، مورد اهمیت می باشد. بنابراین کنجکاوی در این زمینه برای اطلاع از راه و روش هایی که می توانند وزن دام را افزایش دهند برای عموم افراد وجود دارد. در همین رابطه برای اطلاع شما عزیزان از راه هایی که می تواند منجر به چاق شدن گوسفندان شود، در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

چگونه گوسفندان چاق می شوند؟

همانطور که می دانید خریداران و فروشندگان گوسفند هر دو از چاقی گوسفندان استقبال می کنند. با توجه به اینکه معاملات گوسفند و حتی سایر دام ها بر اساس مقدار وزن آنها صورت می گیرد، بنابراین دامدار و فروشنده همواره به دنبال راهی برای افزایش وزن دام هستند تا بتوانند از طریق چاق شدن گوسفند، هزینه بیشتری بابت فروش آن به دست بیاورند. از سوی دیگر خریداران نیز به دنبال کسب گوشت بیشتر حاصل از ذبح دام نیز بیشتر به خرید گوسفندان چاق تمایل دارند.

راه چاق کردن بره

با توجه به اینکه بازدهی لاشه گوشتی انواع دام با همدیگر متفاوت می باشد، خریداران بیشتر می خواهند گوسفندانی که از نژاد گوشتی هستند و وزن بیشتری دارند را خریداری کنند، چرا که در این صورت می توانند گوشت بیشتری نیز بعد از ذبح در اختیار داشته باشند. برخی از خریداران نیز نسبت به خرید دام لاغر اقدام می کنند و در ادامه نیز نسبت به پرورش آن امیدوار هستند تا وزن آن افزایش یابد و در همین رابطه به دنبال راه افزایش وزن گوسفند زنده هستند. اما چگونه؟

چاق شدن دام با جیره غذایی مطلوب

داشتن تغذیه مناسب مهم ترین اصل برای رشد هر جانداری می باشد. به صورت کلی هر جانداری برای بقا به تغذیه مناسب نیاز دارد، در این میان برای رشد بهتر باید موارد ویژه ای را برای جیره غذایی در نظر داشت که بتواند تمامی نیاز های بدنی را تامین کند. در همین رابطه در نظر داشتن جیره غذایی مناسب و مقوی برای دام می تواند سبب رشد زود هنگام آن شود.

چگونه گوسفند چاق میشود

دامدارانی که قصد دارند تا وزن گوسفند و گله را به صورت کلی افزایش دهند تا قیمت گوسفند زنده در هنگام فروش نیز بیشتر باشد، نسبت به پرواربندی دام ها اقدام می کنند. در این برنامه غذایی موارد ویژه ای همچون کنجاله ها و دانه های مفید همچون سویا، ذرت، جو و … وجود دارد و از سوی دیگر نیز علوفه هایی نظیر یونجه، شبدر و … در کنار کاه به دام داده می شود. در صورت مصرف این موارد، گوسفند و یا هر نوع دام دیگری در کوتاه مدت به رشد مناسبی می رسند.

افزایش وزن دام با دارو

شاید با دیدن این عنوان به این فکر بیفتید که حتما داروی خاصی وجود دارد که سبب می شود دام چاق شود و گوشت بیشتری داشته باشد. اما این گونه نیست و هدف از ارائه این مورد، دادن دارو های پیشگیری کننده از بیماری های دامی می باشد. بیماری ها به عنوان یکی از موانع در مسیر رشد دام ها شناخته می شوند، بنابراین می توان با کنترل و پیشگیری از بیمار شدن دام ها، و حتی درمان آنها، راه رشد و وزن گیری دام را باز کرد.

بیماری هایی همچون زخم دهان و یا آبسه پای گوسفند و … که می توانند به صورت غیر مستقیم و یا غیر مستقیم در تغذیه دام نقش داشته باشند، می توانند تا حد زیادی در چاق شدن و یا عدم چاق شدن دام موثر باشند. تزریق به دام در موقع مناسب برای پیشگیری و یا درمان بیماری می تواند تا حد زیادی سبب شود تا وضعیت سلامت دام حفظ شود و بدون هیچگونه مشکلی به رشد و وزن گیری ادامه دهد.

شناسایی موانع رشد دام

در ادامه معرفی روش های چاق کردن گوسفندان باید گفت که قبل از انجام هر گونه اقدامی برای افزایش وزن دام، باید مشکل و عاملی که سبب شده است تا دام از رشد قابل توجهی برخوردار نباشید را بیابید. برخی از دامداران با دادن علوفه مناسب و دارو ها به صورت منظم، باز هم شاهد عدم رشد دام هستند، که در این رابطه باید گفت که رعایت بهداشت محیط و فراهم کردن بستری بهداشتی و مناسب نیز بسیار قابل توجه می باشد.

روش چاق شدن گوسفند

ریشه یابی مشکل می تواند کمک بسیار بزرگی به شما در این راه کند. در برخی از موارد با شناسایی مشکل بدون انجام هزینه های زیاد می توانید با انجام چندین کار کوچک، رشد قابل توجهی را برای دام و گله خود به ارمغان بیاورید. حتی تغییر برنامه جیره غذایی و وعده های مصرفی نیز می تواند در ایجاد تغییرات در نحوه افزایش وزن گوسفند زنده موثر باشد.

خرید گوسفند چاق و سالم

خریداران گوسفند برای کشتار و قربانی کردن همواره به دنبال خرید گوسفند زنده چاق و سالم هستند تا بتوانند لاشه گوشتی سنگین تری داشته باشند. بالا بودن وزن دام همواره به معنای داشتن گوشت بیشتر نیست، در همین رابطه بهتر است از گوسفندان گوشتی و از مراکز معتبر که وزن دقیق و واقعی را اعلام می کنند، نسبت به تهیه دام اقدام کنید. مجموعه لایوشیپ به عنوان یکی از مراکز معتبر گوسفند فروشی در پایتخت، در خدمت شما عزیزان می باشد تا انواع دام کشتار با وزن واقعی و گوشت دهی بالا را تهیه نمایید.

روش های چاق کردن گوسفندان در راستای ارائه اطلاعات بیشتر راجع به راه های افزایش وزن گوسفند در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه گردید. جهت انجام هر گونه خرید و مشاوره می توانید از طریق شماره های داخل سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
آبسه پای گوسفند و راه درمان و پیشگیری آن
نوشتهٔ بعدی
قیمت خروس زنده برای قربانی و دفع بلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945