شباهت و تفاوت های گوسفند و بز

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. شباهت و تفاوت های گوسفند و بز
فرق بز با گوسفند

مقایسه گوسفند و بز در راستای آشنایی خریداران با این دو نوع دام زنده صورت می گیرد. با توجه به اینکه بسیاری از خریداران در رابطه با دام هایی همچون بز اطلاعاتی ندارند. و در صورت مشاهده نیز فکر می کنند نوعی از گوسفندان می باشند، از این رو در این بخش سعی داریم تا به ارائه شباهت و تفاوت های گوسفند و بز بپردازیم.

گوسفنده زنده به عنوان یکی از پر جمعیت ترین جانداران اهلی که در راستای برطرف کردن نیاز های مختلف انسان در نقاط زیادی از کره زمین نگهداری می شود، در مواردی با بز به عنوان یکی از معروف ترین گونه های دامی دارای شباهت ها و تفاوت های زیادی می باشد. این موارد شامل خصوصیات تولیدی، ظاهری، پرورش و … می باشند.

فرق بز و گوسفند

تفاوت گوسفند با بز و همچنین شباهت گوسفند با بز برای دامداران و افرادی که در این زمینه مشغول به خرید و فروش هستند، بسیار واضح و مشخص می باشد. اما ممکن است برخی از عزیزان که قصد خرید گوسفند و یا بز برای قربانی کردن و … را دارند، با این دو جاندار آشنایی زیادی نداشته باشند. و با در نظر گرفتن تشابهاتی که برای این دو نوع وجود دارد، هر دو را از نژاد گوسفندان بدانند. در همین رابطه در این بخش به بررسی این ویژگی ها و مقایسه قیمت بز زنده و انواع گوسفندان می پردازیم.

این دو نوع جاندار جزو پر کاربرد ترین حیواناتی هستند که سال های زیادی است اهلی شده و برای تامین انواع نیاز های انسان مورد استفاده قرار می گیرند. سودآوری و بازدهی این دو به حدی می باشد که در سراسر جهان، افراد زیادی مشغول به پرورش و نگهداری از این دام ها هستند. استفاده هایی همچون پرورش جهت تولید شیر، گوشت و … از جمله اهداف پرورشی دامداران می باشد و در هر دو نوع نیز در این زمینه ها می توان بازدهی خوبی دریافت کرد. در ادامه به مقایسه گوسفند و بز می پردازیم.

خصوصیات تولیدی

یکی از موارد شباهت بین گوسفند و بز، داشتن خصوصیات تولیدی برای هر دو نوع می باشد. تولید شیر و گوشت زیاد که به نوع نژاد این دو جاندار نیز بستگی دارد، یکی از شباهت های این دو می باشد. توانایی تولید شیر با کیفیت و استفاده از لبنیات مشتق شده از شیر در کنار وزن گیری و تولید گوشت با کیفیت خصوصیت هر دو می باشد. افراد زیادی که خواهان خرید دام زنده برای استفاده از گوشت و یا برای قربانی کردن هستند، نسبت به تهیه این دو نوع اقدام می کنند. چرا که می توانند بازدهی خوبی در این زمینه ها داشته باشند.

شباهت بز با گوسفند

از نظر تولید پشم نیز باید گفت که اصولا اصطلاح پشم برای گوسفندان در نظر گرفته می شود و برای بز ها نیز مو استفاده می شود. پشم تولیدی انواع نژاد گوسفندان پر کاربرد تر از موی بز ها می باشد. دسته ای از گوسفندان که در زمینه تولید پشم فعال هستند و توانایی تولیدی بالایی در این زمینه دارند، با عنوان گوسفندان پشمی در دسته مجزایی قرار می گیرند. از نظر تولید گوشت و شیر این دو با هم یکسان هستند اما از نظر تولید پشم و مو می توان گفت که گوسفندان به صرفه تر هستند.

شرایط و محیط نگهداری

از نظر اینکه این دو جاندار در چه محیط ها و با چه تفاوت هایی نگهداری شوند. باید گفت که محیط نگهداری هر دو می تواند یکسان باشد چرا که داشتن خصوصیات تغذیه ای و موارد مناسب برای نگهداری نزدیک به هم این امکان را فراهم آورده است که حتی هر دو جنس را در یک سالن در کنار یکدیگر نگهداری کرد. تمامی مواردی که برای داشتن یک محیط مناسب لازم است باید برای هر دو جنس در نظر گرفته شود. همچنین انواع بیماری های دامی برای هر دو جنس وجود دارد بنابراین باید واکسیناسیون مرتب و ارائه دارو های پیشگیری کننده از بروز بیماری ها برای هر دو مورد در نظر گرفته شود.

تفاوت بز و گوسفند

تفاوت گوسفند و بز در محیط نگهداری را می توان در این مورد در نظر داشت، که بز ها به راحتی می توانند در زیست بوم هایی دارای راه های صعب العبور به چرا بپردازند. اما برخی از نژاد های گوسفندان نمی توانند در چنین مناطقی راه پیمایی داشته باشند و با مشکل مواجه می شوند.  نژاد هایی همچون گوسفند افشاری می توانند در نقاط کوهستانی به راحتی زیست داشته باشند اما این امکان برای تمامی گوسفندان فراهم نمی باشد.

قیمت

در مقایسه گوسفند و بز باید به این مورد نیز اشاره کرد که قیمت این دو دام با یکدیگر متفاوت می باشد. تولید گوشت با کیفیت و شیر مناسب و پر طرفدار را می توان در بز ها نیز مشاهده کرد. اما با وجود این مسائل باز هم قیمت گوسفند نسبت به بز ها بیشتر می باشد. قیمت بزغاله ها نسبت به قیمت بره زنده نیز کمتر می باشد. به صورت کلی می توان گفت که خرید و فروش گوسفند بیشتر می باشد و همواره قیمت های بیشتری برای هر کیلو گوسفند به صورت زنده در نظر گرفته می شود. بسیاری از افراد با توجه به نرخ کمتر برای بز نسبت به خرید این دام برای قربانی کردن بیشتر اقدام می کنند.

نوع تغذیه

شباهت ها و تفاوت های گوسفند و بز مربوط به نوع تغذیه نیز می باشد. داشتن جیره غذایی مناسب و با کیفیت برای انواع دام لازم و ضروری می باشد. گوسفندان در صورت داشتن جیره غذایی مناسب و مقوی می توانند در کوتاه مدت به وزن بالایی برسند و بز ها نیز به همین روال رشد می کنند. تغذیه ای که برای گوسفندان در نظر گرفته می شود را می توان برای بز ها نیز مورد استفاده قرار داد. بز ها علاوه بر علوفه مورد استفاده برای انواع گوسفندان می توانند از شاخ و برگ درختان نیز تغذیه کنند.

تفاوت قیمت بز با گوسفند

خصوصیات ظاهری

در ظاهر نیز این دو با هم دارای تفاوت هایی می باشند. از جمله اینکه به صورت کلی اندازه بز ها به نسبت گوسفندان کوچکتر می باشد. از این رو وزن گوسفنده زنده را می توان بیشتر از بز های بالغ و نر نیز در نظر داشت. بز ها دارای ریش هستند و این مورد در گوسفندان وجود ندارد. در بسیاری از بز ها شاخ دیده می شود این در حالی است که در گوسفندان شاخ تنها در جنس نر برخی از نژاد ها مشاهده می گردد. بز ها دارای دم هستند و گوسفندان دنبه و دنبالچه دارند.

شباهت و تفاوت های گوسفند و بز در این بخش از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. جهت خرید انواع دام زنده کشتار برای ذبح و قربانی کردن با قیمت مناسب می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با مجموعه لایوشیپ در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین نژاد گوسفندان ایرانی
نوشتهٔ بعدی
کانال تلگرام قیمت خرید و فروش دام زنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945