فتوپریود مصنوعی گوسفند و بز چیست؟

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. فتوپریود مصنوعی گوسفند و بز چیست؟
فتوپریود گوسفندان

فتوپریود مصنوعی گوسفند و بز یکی از راه های موثر برای کنترل میزان تولید مثل و زایش انواع دام می باشد. با توجه به اینکه زمان جفت گیری و انجام تولید مثل تحت تاثیر ترشح هورمون های مختلف می باشد، از این رو می توان با استفاده از فرآیند هایی، نسبت به تغییر زمان تولید مثل و فحلی دام اقدام نمود. امروزه هزینه های نگهداری انواع دام زنده بسیار بالا می باشد، بنابراین تولید مثل موفق و حتی چند قلو می تواند تا حد زیادی سود بیشتری را نصیب دامداران نماید. در همین رابطه افراد همواره به دنبال خرید بهترین گوسفندان چند قلوزا و یا استفاده از روش هایی برای تولید مثل بیشتر هستند. در ادامه به معرفی یکی از راه های موثر در تولید بره های بیشتر می پردازیم.

روش فتوپریود مصنوعی در دام

برای تولید مثل بیشتر و خراج از فصل گوسفند و بز از روش های مختلفی می توان استفاده کرد. از جمله معروف ترین راه ها می توان به روش های هورمونی و یا روش نوری مصنوعی اشاره نمود. دام هایی همچون گوسفند زنده و بز دارای تولید مثل فصلی هستند و خارج از این مدت، تولید مثل نخواهند داشت. زمان تولید مثل در این نوع دام ها با کاهش طول روز از نیمه دوم تابستان تا نیمه دوم زمستان خواهد بود. در این مدت ترشح هورمون هایی همچون ملاتونین سبب تسهیل و تسریع امر تولید مثل خواهد بود، این مورد در تمامی نژاد گوسفندان به صورت یکسان خواهد بود.

تولید مثل فتوپریود گوسفند

اما فراهم آوردن امکانی برای تولید مثل گوسفندان در خارج از این فصل، هدف اصلی دامداران می باشد تا بازدهی بیشتری از این شغل داشته باشند. ترشح هورمون های جنسی در فصل تولید مثل بر اساس میزان طول روز و میزان موجود بودن نور، صورت می گیرد. بنابراین با فراهم آوردن شرایطی مشابه و مناسب می توان خارج از فصل تولید مثل نیز نسبت به آبستن کردن میش ها اقدام نمود. روش فتوپریود مصنوعی در گوسفند و بز قادر به فراهم آوردن این امکان می باشد.

هدف استفاده از روش فتوپریود برای تولید مثل گوسفند

همانطور که می دانید قیمت انواع نهاده های دامی افزایش یافته است و در نتیجه هزینه های نگهداری از انواع دام زنده نیز بسیار بالا رفته است. در همین رابطه دامداران همواره به دنبال استفاده از راه هایی برای کسب سود بیشتر هستند. استفاده از گوسفندان چند قلوزا یکی از راه های سودآوری بیشتر می باشد. اما امکان خرید و پرورش چنین دام هایی برای همه افراد وجود ندارد. بنابراین استفاده از روش هایی برای آبستن شدن میش ها خارج از فصل تولید مثل می تواند مورد بهتری باشد.

فتوپریود گوسفند زنده

در این روش باید شرایطی را در یک محیط سر بسته فراهم بیاورید که هورمون های دام در اثر وجود میزان نور ترشح داشته باشند و زمان فحلی دام به وجود بیاید. با فراهم آوردن چنین شرایطی، مغز دام با تصور اینکه در فصل تولید مثل قرار دارد، دستور ترشح هورمون ها برای افزایش میل جنسی و در نتیجه جفت گیری را صادر می کند.

مزایای روش فتوپریود مصنوعی در دام

استفاده از روشی بدون بکار بردن هزینه بالا می تواند انتخاب خوبی برای افزایش میزان تولید مثلی گوسفند باشد. آن دسته از دامدارانی که تمایل دارند علاوه بر فصل تولید مثلی در سایر فصول نیز از بره زایی دام استفاده کنند، می توانند از روش فتوپریود مصنوعی در گوسفند و بز زنده ( برنامه نوری مصنوعی ) استفاده کنند که هزینه کمی نیز نیاز دارد. همچنین این روش به نسبت روش هورمونی از مضرات کمتری برای دام برخوردار می باشد و سبب ایجاد تغییرات زیاد در دام نمی شود.

معایب

 • ممکن است همزمانی فحلی به صورت کامل انجام نشود.
 • جایگاهی سر بسته برای اجرای برنامه نیاز است.
 • ایجاد روشنایی و تاریکی در ساعات مقرر همراه با محیطی بهداشتی و دارای تهویه مناسب.
 • نیاز به استفاده از علوفه بیشتر برای پرورش دام، چرا که دام ها ساعات بیشتری را در محیط نگهداری می گذرانند.

برنامه نوری مصنوعی تولید مثل

چگونگی انجام برنامه فتوپریود مصنوعی

امکان فحلی و آبستن شدن گوسفندان در فصل بهار به صورت طبیعی تقریبا غیر ممکن است و تنها از طریق راه هایی همچون برنامه نوری مصنوعی امکان پذیر است. بسیاری از افراد به دنبال آموزش روش فتوپریود مصنوعی برای دام هستند، که در ادامه به بررسی مراحل انجام آن می پردازیم. توجه داشته باشید که بهترین زمان برای انجام این برنامه از اوایل اسفند ماه می باشد، و به صورت کلی نباید از دهم فروردین دیرتر باشد.

 • افزایش مدت روشنایی روزانه به مدت 30 دقیقه تا رسیدن به مدت زمان روزی 16 ساعت
 • ثابت نگه داشتن فتوپریود روز بلند به مدت 4 روز
 • کاهش میزان روشنایی روزانه 30 دقیقه
 • ثابت نگه داشتن الگوی روزانه 8 ساعت روشنایی و 16 ساعت تاریکی در بازه زمانی 20 الی 58 روز آخر

برنامه فتوپریود مصنوعی دام

استفاده از جیره فلاشینگ در برنامه نوری مصنوعی

در جهت افزایش درصد بره زایی و تولید مثل بهتر است در طول دوره از روش هایی همچون جیره فلاشینگ استفاده کنید. استفاده از این مورد می تواند بازدهی انجام کار را بیشتر کند. در صورتی که میش ها و ماده بز ها در دوره شیردهی هستند باید نسبت به زود از شیرگیری اقدام شود. در این برنامه باید از اول اسفند ماه تا 4 فروردین قوچ ها از میش ها جدا شوند و از اوایل دوره چهارم یعنی از 4 فروردین به بعد به صورت ناگهانی قوچ ها را وارد گله میش ها کرد. این کار سبب ایجاد فحل شدن و جفت گیری همزمان میش ها بین 2 الی 5 روز خواهد شد.

فتوپریود مصنوعی گوسفند و بز یکی از روش های افزایش میزان تولید مثل دام می باشد که توسط دامداران به کار گرفته می شود. جهت خرید دام زنده اعم از گوساله، گوسفند، بز و حتی مرغ و خروس محلی زنده می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
کانال تلگرام قیمت خرید و فروش دام زنده
نوشتهٔ بعدی
انواع انگل در گوسفندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945