متوسط وزن گوسفند زنده بر اساس نر و ماده چند کیلو است

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. متوسط وزن گوسفند زنده بر اساس نر و ماده چند کیلو است
وزن انواع گوسفند زنده

یکی از مباحث پر حاشیه و مهم برای کسانی که قصد خرید گوسفند برای کشتار دارند مربوط به وزن میش و قوچ است. نکته حائز اهمیت در این باره مربوط به نژاد  گوسفندان می باشد. متوسط وزن گوسفند زنده برای هر نژادی، می تواند بر اساس مشخصه ها و ویژگی هایی که دارد متفاوت باشد. قیمت گوسفند زنده از هر نژادی بر معیار مقدار وزن اعلام می شود. در صورتی که فردی آشنا با خرید و فروش انواع دام باشید خواهید دانست که معامله تمامی انواع دام های موجود در بازار، بر اساس مقدار وزن صورت می گیرد. تنها در مواردی که طرفین بدون وزن کشی حاضر به انجام معامله شوند، خرید و فروش بر معیار دیگری صورت می گیرد و این مورد نیز بسیار کم پیش می آید. بنابراین در این بخش به بررسی وزن دام زنده شهرداری و … به عنوان یکی از مهمترین عوامل در معاملات دام می پردازیم.

متوسط وزن گوسفنده زنده چند کیلوگرم است

عزیزانی که قصد خرید دام زنده دارند در هنگام تماس با مجموعه فروش دام و یا فروشنده مربوطه را دارند، بر اساس وزن قوچ و وزن میش نسبت به گرفتن و یا ارائه مشخصات آن اقدام می کنند. برای مثال برخی با تماس با مجموعه لایوشیپ می خواهند گوسفند نر 60 کیلویی خریداری نمایند. از این موضوع و همچنین اینکه قیمت گذاری دام بر اساس مقدار وزن آن صورت می گیرد اهمیت اینکه وزن دام زنده چند کیلوگرم باشد مشخص می شود. علاوه بر مبحث خرید و فروش، وزن می تواند در مسئله مناسب بودن دام برای کشتار و حتی پروار بندی نیز موثر باشد. بنابراین می توان به میانگین وزن گوسفند زنده به عنوان عاملی مهم در رابطه با این جاندار نگاه کرد.

وزن انواع بره

برخی از گوسفندان وجود دارند که علی رغم اینکه به بلوغ سنی رسیده اند، به دلایل مختلفی از جمله وجود بیماری ها، نوع تغذیه و … از وزن قابل قبولی برخوردار نیستند. و از این جهت برای ذبح و کشتار مناسب نیستند. با توجه به این موضوع می توان متوسط وزن گوسفند زنده را مهمترین عامل در انتخاب دام برای کشتار در نظر داشت. در وهله اول وزن عامل تعیین قیمت دام می باشد و در ادامه عوامل تاثیر گذار دیگری همچون سن دام، جنسیت، وضعیت سلامت، نژاد و … می توانند در اینکه قیمت چقدر باشد تاثیر گذار باشند.

پیشنهاد بررسی و مطالعه: قیمت گوسفند زنده مهمترین موردی است که وزن روی آن تاثیر می گذارد.

عوامل موثر در وزن گوسفنده زنده

اینکه گوسفندان چه وزنی داشته باشد، مسلما متاثر از عوامل مختلفی می باشد. اینکه دام از چه نژادی باشد و ژنتیک آن تعیین کننده مقدار وزن و اوج وزن گیری باشد، می تواند تا حدود زیادی تاثیر گذار باشد، برای مثال نژاد گوسفندان شیری و گوشتی در مقدار وزن گیری در شرایط یکسان باعث می شود که گوسفند گوشتی از وزن بیشتری نسبت به دام شیری برخوردار باشد. اما این عامل به تنهایی نمی تواند مشخص کننده متوسط وزن گوسفند زنده باشد. در ادامه به بررسی برخی از عوامل تاثیر گذار بر این موضوع می پردازیم.

جنسیت

اینکه در بین تمامی جانداران جنس نر از جنس ماده بزرگ جثه تر و قدرتمند تر است، برای همه ثابت شده است. این روال برای انواع دام نیز به همین صورت می باشد، عزیزانی که قصد خرید دام زنده برای ذبح و کشتار را دارند، بیشتر نسبت به خرید جنس نر اقدام می کنند. چرا که متوسط وزن گوسفنده زنده نر در هر نژادی نسبت به جنس ماده بیشتر است و می تواند در صورت ذبح نیز لاشه گوشتی با بازدهی بالاتری داشته باشد. گوسفندان ماده در هر نژادی همواره دارای وزن کمتری نسبت به جنس نر هستند.

وزن دام زنده شهرداری

ژنتیک

اینکه گوسفندان از چه نژادی باشند و به صورت ذاتی دارای چه صفاتی باشند در اینکه چه مقدار وزن بگیرند بسیار تاثیر گذار می باشد. گوسفندان به صورت کلی به دسته های گوشتی،پشمی، شیری تقسیم می شوند و بسیاری نیز همچون گوسفند رومانف و نژاد های مشابه در دسته گوسفندان چند قلوزا قرار می گیرند. مسلما آن دسته از دام هایی که در نژاد گوشتی قرار می گیرند به صورت ذاتی، استعداد بیشتری در زمینه کسب وزن دارند و می توانند وزن بیشتری نسبت به دام های شیری و پشمی داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: دام زنده شهرداری

جیره غذایی و تاثیر آن روی وزن

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار و بسیار مهم در تعیین متوسط وزن گوسفند زنده نوع جیره غذایی می باشد. نمی توان گفت که گوسفندی از نژاد گوشتی می باشد و در هر شرایطی می تواند وزن خوبی داشته باشد. عامل تغذیه در تعیین اینکه وزن گوسفنده زنده چند کیلوگرم است بسیار مهم می باشد. برخی از دامداران با خرید بره زنده شیری، اقدام به پروار بندی آنها می کنند و در همین رابطه در کمترین زمان ممکن سعی در رساندن بره به وزن بالایی هستند تا آن را به فروش برسانند.

تغذیه دام اگر همراه با ارائه انواع ویتامین ها و مواد لازم برای رشد همراه باشد، می تواند وزن خوبی را برای آن به ارمغان بیاورد و برعکس، اگر دام تغذیه مناسبی نداشته باشد و روزانه مقدار علوفه مناسب و با کیفیت را دریافت نکند، نمی تواند وزن خوبی را به دست بیاورد. اگر دو بره از یک نژاد مشترک را در دو نوع جیره غذایی و پروار بندی نگهداری کنید، شاهد تفاوت وزنی آن دو خواهید بود که یکی از رشد و وزن بیشتری برخوردار بوده است.

تاثیر زیست بوم روی وزن گوسفندان

هر دامی مختص نگهداری در شرایط خاصی می باشد. در اطلاعاتی که راجع به هر دامی ارائه می شود همواره زیست بوم و اقلیم سازگار با آن ذکر شده است. برای مثال دام افشاری به عنوان یکی از برترین نژاد های گوسفند ایران مناسب برای نگهداری در آب و هوای سرد و کوهستانی است و در این شرایط بهتر از هوای گرم و خشک می تواند بازدهی داشته باشد. بنابراین سازگار بودن دام با محیط یکی از عوامل مهم در تعیین مقدار وزن گوسفند می باشد. در هنگام خرید برای پروار بندی و پرورش باید دام مناسب و سازگار با محل زندگی خود را انتخاب نمایید.

میانگین وزن دام زنده

تاثیر محل پرورش روی وزن گیری

محل نگهداری و پرورش دام می تواند عامل مهمی در مشخص شدن مقدار وزن گوسفنده زنده باشد. رعایت بهداشت محیط و موارد نظافتی در محیط نگهداری، داشتن تهویه مناسب، انجام اصول بهداشتی از جمله حمام گند زدا، عدم وجود رطوبت در محیط نگهداری، جلوگیری از ورود حشرات و جانوران موذی و … از جمله مواردی هستند که مربوط به محیط و محل پرورش می باشند. در صورتی که شرایط مناسب و خوبی برای دام در محل پرورش وجود داشته باشد، مسلما از رشد بهتری برخوردار خواهد بود.

تاثیر بیماری در افزایش و کاهش وزن

ابتلای دام به بیماری می تواند به عنوان عامل کاهش وزن و رشد شناخته شود. برخی از بیماری ها وجود دارند که با درگیر کردن مستقیم دستگاه گوارش، سبب می شوند تا تغذیه دام بهم بریزد و در نتیجه کاهش وزن در دام صورت بگیرد. برای جلوگیری از کاهش وزن و البته افزایش میزان متوسط وزن گوسفند زنده مربوط به زدن واکسن و ارائه قرص های پیشگیری کننده از بروز انواع بیماری ها در فصل مناسب می تواند تا حد زیادی از ابتلای دام به بیماری ها جلوگیری نماید. از سوی دیگر کنترل بیماری با درمان به موقع نیز می تواند عامل موثری در کنترل وزن باشد.

تولید مثل

تولید مثل باعث می شود تا وزن میش زنده و همچنین وزن قوچ زنده از هر نژادی کاهش یابد. نر ها با انجام عمل جفت گیری، مقدار انرژی زیادی در حین انجام این کار از دست می دهند و این مورد برای میش ها نیز وجود دارد. میش ها در دوره آبستنی و همچنین شیردهی به بره با افت وزن روبرو خواهند بود. در همین رابطه افرادی که قصد ذبح و کشتار دام را دارند نسبت به انجام عمل جفت گیری جلوگیری به عمل می آورند. البته توجه داشته باشید دام آبستن نیز نباید ذبح شود و از این جنبه نیز مورد توجه می باشد.

دام زنده چند کیلوگرم است

متوسط وزن بره زنده

خرید بره زنده به دو منظور پروار بندی در جهت افزایش وزن گوسفند زنده و در نتیجه فروش آن با قیمت بیشتر و همچنین برای ذبح و کشتار انجام می شود. اینکه وزن بره زنده چه مقدار باشد برای آن دسته از بره هایی که برای کشتار در نظر گرفته می شوند بسیار مهم می باشد. در صورتی که بره به وزن مناسبی رسیده باشد و بتواند در صورت ذبح مقدار بازدهی گوشتی خوبی داشته باشد، برای کشتار انتخاب می شود. پختگی گوشتی بره باید به حدی باشد که قابل مصرف باشد و بافت ها و اعضای مختلف آن به صورت کامل تشکیل شده باشد.

بره هایی که از نژاد گوسفندان گوشتی باشد و حاصل جفت گیری میش و قوچ قدرتمند باشند در صورت وجود شرایط و جیره غذایی مناسب، می توانند در بازه زمانی کوتاهی به رشد قابل توجهی دست پیدا کنند و وزن خوبی داشته باشند. اصولا بره هایی که از شیر گرفته شده باشند و از نظر بدنی نیز قدرتمند باشند برای ذبح در نظر گرفته می شوند.

وزن بره 6 ماهه

متوسط وزن بره 6 ماهه بستگی به عواملی همچون تغذیه از شیر مادر و یا شیر دیگر، نژاد و ژنتیک، محل نگهداری و … دارد. اصولا بره هایی که از نژاد گوشتی هستند بعد از شش ماه به وزن قابل توجهی دست پیدا می کنند، بعد از گذراندن دوره شیر خواری، بره ها با تغذیه از علوفه مناسب می توانند در بازه زمانی کوتاهی به وزن قابل قبولی برسند. وزن بره شش ماهه اگر در شرایط مناسب و با جیره غذایی مناسب و منظم باشد می تواند مقداری باشد که سبب ایجاد سود مناسب از فروش آن شود.

وزن بره شیری 6 ماهه که از دیگر نژاد های شیری و پشمی می باشند با اختلاف نه چندان زیادی با نوع گوشتی وزن دارند.

وزن متوسط بره

متوسط وزن گوسفند زنده ایرانی

گوسفندان ایرانی در نژاد های مختلف و در دسته های متنوع پشمی، گوشتی، شیری و ترکیبی از دو نژاد وجود دارند. تنوع نژاد در ایران برای گوسفند در حدود 29 گونه می باشد. مسلما مقدار وزن گوسفند زنده ایرانی برای هر نژادی می تواند متفاوت باشد. چرا که نوع ژنتیک، شرایط نگهداری، اقلیم، مقاوم بودن در برابر شرایط سخت و بیماری ها و … می تواند باعث شود تا وزن های متفاوتی داشته باشند. در این بخش به بررسی وزن برخی از معروف ترین نژاد های دام ایرانی می پردازیم.

نژاد  قوچ میش بره نر 6 ماهه  بره ماده 6 ماهه
میانگین وزن گوسفند افشاری 65-68 کیلوگرم 52-55 کیلوگرم 35-37 کیلوگرم 30-32 کیلوگرم
وزن دام سنجابی 55-57 51-53 33-35  30-32
گوسفند کردی 50-55 43-47 31-33 28-30
متوسط وزن گوسفندان مغانی 60-63 53-55 30-33 27-30
نژاد تالشی 45-48 42-44 20-22 17-20
وزن گوسفند سنگسری 46-48 38-42 23-25 20-22
نژاد مهربان 56-69 55-58 30-34 25-28
متوسط وزن گوسفنده بختیاری 62-65 53-55 40-42 36-39
میانگین وزن دام فراهانی 53-55 45-47 27-30 25-27
نژاد نائینی 45-47 41-43 30-32 26-28

وزن گوساله زنده

ممکن است به جای گوسفند و بره قصد خرید گاو و گوساله زنده را داشته باشید. در این مورد باید عرض کنیم خدمت شما که گوساله دارای متوسط وزن بالاتری نسبت به گوسفندان در نژادهای مختلف برای میش و قوچ می باشد. از آنجایی که ما تنها در رابطه با گوسفندان در این مقاله صحبت کردیم، شما می توانید برای بررسی موضوع متوسط وزن گوساله زنده برای کشتار در بخش مربوط به خودش جزئیات لازم را مطالعه کنید.

وزن لاشه گوسفندی

متوسط وزن لاشه گوشتی گوسفند بستگی به متوسط وزن گوسفند زنده به صورت سرپا دارد. اینکه دام از چه نوعی باشد نیز می تواند در افزایش و یا کاهش متوسط وزن لاشه گوسفندی موثر باشد. اگر دامی که ذبح شده از نژاد گوشتی باشد مسلما نسبت به دامی که از نژاد شیری باشد، مقدار بازدهی گوشتی بیشتری خواهد داشت. اما به صورت کلی می توان مقدار بازدهی برای گوسفندان را بین 50 الی 60 درصد از وزن کلی به صورت زنده در نظر داشت. باقی موارد نیز به مواردی همچون سیرابی، کله پاچه، جگر، روده و … مربوط می شود.

تمامی نکات مهم در رابطه وزن گیری دام را با هم بررسی کنیم. متوسط وزن گوسفند زنده ایرانی و سایر نژاد ها به صورت کامل در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه گردید. در صورتی که برای کشتار و ذبح قصد خریداری گوسفند زنده در تهران از مراکز معتبر و بهداشتی را دارید می توانید با کارشناسان مجموعه لایو شیپ از طریق شماره های درج شده در سایت در تماس باشید.

نوشتهٔ پیشین
گوسفند رومانف چند قلوزا Romanov
نوشتهٔ بعدی
گاو سمینتال نژادی گوشتی،شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945