مقایسه گوسفند افشاری با شال – کدام را برای پرواربندی بخریم

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. مقایسه گوسفند افشاری با شال – کدام را برای پرواربندی بخریم
مقایسه افشاری با شال

گوسفند افشاری بهتر است یا نژاد شال؟ با توجه به اینکه دو نژاد نامبرده در دسته بهترین نژاد گوسفندان در ایران قرار دارند، ممکن است افراد برای خرید دامی مناسب در میان انتخاب این دو نژاد شک و تردید داشته باشند. در همین رابطه در این مقاله قصد داریم تا به بررسی خصوصیات، شباهت ها و تفاوت های دام شال با افشاری بپردازیم.

مقایسه گوسفند افشاری با شال می تواند اطلاعات کاملی در رابطه با قیمت گوسفند زنده در هر دو نژاد، موارد تشابه و تفاوت، میزان بازدهی و … در اختیار شما قرار دهد. تا از این طریق بتوانید برای خرید هر یک از این گونه ها جهت پروار بندی و یا کشتار بهترین و به صرفه ترین گزینه را انتخاب و خریداری نمایید.

گوسفند شال بهتره یا افشاری؟

ایران به دلیل وسعت زیاد و همچنین تنوع اقلیمی در بخش های مختلف، ظرفیت پرورش انواع نژاد های دامی و جانوری را دارد. گوسفندان در ایران دارای تنوع نژادی بالایی هستند و در حدود 29 نوع وجود دارند. در این میان برخی از آنها در دسته گوشتی، برخی در تقسیم بندی شیری، و برخی در لیست پشمی قرار دارند. در این میان ممکن است دامی در دسته های مختلف وجود داشته باشد و در هر زمینه ای استعداد بالایی داشته باشد. دام های افشاری و شال نیز یکی از گوسفندانی می باشند که می توان آنها را در دسته های مختلف قرار داد.

ویژگی شال

با وجود اینکه گونه های مختلفی وجود دارد، در میان انبوه نژاد های موجود به مقایسه گوسفند افشاری با گوسفند شال می پردازیم. دلیل این مقایسه شباهت های این دو دام به یکدیگر و همچنین برتری های آنها نسبت به سایر نژاد ها می باشد. بدون شک می توان گفت که این دو دام در لیست پر بازده ترین دام ها در ایران و حتی در سایر کشور ها شناخته می شوند. افراد زیادی نسبت به خرید آنها تمایل دارند، از این رو در این بخش قصد داریم تا برای کمک به انتخاب بهتر شما، اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهیم.

گوسفند افشاری

گوسفند نژاد افشاری که پیش تر در مقاله ای راجع به خصوصیات و ویژگی های آن مقاله ای منتشر شده است، یکی از برترین دام هایی می باشد که می تواند برای زمینه های مختلف بسیار مناسب و کارآمد باشد. این دام با داشتن خصوصیاتی نظیر تولید پشم مرغوب و شیردهی به مقدار زیاد و با کیفیت بالا، وزن گیری و گوشتی بودن و … توانسته است در زمره نژاد های برتر قرار بگیرد. پراکنش این دام در سطح بسیاری از استان ها و شهر های مختلف می باشد و با جمعیت زیاد در مناطقی نظیر کردستان، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، همدان، اردبیل و … پرورش داده می شود. این دام جهت ذبح و کشتار و همچنین جهت پروار بندی برای دامداران می تواند بسیار به صرفه و عالی باشد.

مقایسه میش افشار با شال

گوسفند شال

گوسفندان نژاد شال با داشتن خصوصیاتی مشابه با دام افشاری، در رقابت با این دام هستند. دامداران بنا به نوع شرایطی که دارند نسبت به انتخاب این دو نژاد اقدام می کنند. گوسفند شال می تواند در صورت مهیا بودن شرایط و قرار گیری در وضعیت مناسب، به وزن بالایی برسد. توانایی تولید پشم و همچنین تولید شیر روزانه در این گونه بالا می باشد. مناطقی نظیر بوئین زهرا و سایر نقاط با داشتن آب و هوای گرم و خشک را می توان زیست بوم اصلی و مناسب برای این دام در نظر داشت.

شباهت ها و تفاوت های گوسفندان شال با افشار

در پاسخ به سوال گوسفند افشاری بهتر است یا شال؟ در این بخش به بررسی وجوه تشابه و تفاوت این دام ها می پردازیم. تا بتوانید با داشتن اطلاعاتی کامل در این رابطه، نسبت به خرید جهت پروار بندی و یا ذبح اقدام کنید. خرید دام زنده باید متناسب با شرایط دامدار و شرایطی باشد که دام نیز با آن سازگار باشد، از این رو داشتن اطلاعات راجع به هر گونه ای قبل از خرید لازم و ضروری است.

زیست بوم

یکی از تفاوت های گوسفندان شال با افشاری نوع زیست بوم سازگار می باشد. گوسفندان افشار در شرایط سرد و کوهستانی و مناطق نزدیک به این اقلیم می توانند بازدهی بیشتری داشته باشند. این در حالیست که گونه شال در مناطق گرم و خشک و متعادل می توانند بازدهی بهتری داشته باشند. نگهداری دام در شرایطی که سازگار با آن نباشد می تواند سبب کاهش کیفیت آن در زمینه های مختلف شود.

خرید گوسفند شال

از نظر وزنی

هر دو گونه می توانند در شرایط مناسب با شرایط درونی و ذاتی به وزن  جثه قابل توجهی برسند. در صورتی که جیره غذایی مناسب در کنار در نظر داشتن اقدامات بهداشتی و درمانی برای این نژاد در نظر گرفته شود، می توانند به وزن بالایی دست پیدا کنند. قابلیت وزن گیری در این دام ها سبب شده است تا به عنوان گوسفندان گوشتی شناخته شوند.

متوسط وزن گوسفند زنده شال برای هر دو جنس 65 الی 75 می باشد که این میزان می تواند بنا به تنوع شرایط و موارد مختلف، افزایش نیز داشته باشد. میانگین در نظر گرفته شده برای دام افشاری نیز در حدود 65 الی 80 کیلوگرم می باشد. توجه داشته باشید که این مقادیر می تواند با افزایش سن و … تحت تاثیر قرار بگیرد.

مقایسه قیمت

مقایسه گوسفند افشاری با نژاد شال از نظر قیمت برای خریداران بسیار قابل توجه می باشد.  داشتن مزیت های متعدد برای این دو نوع دام نسبت به سایر نژاد ها نمی تواند دلیل خاصی بر بالاتر بودن قیمت آنها باشد. خرید این دو نژاد با قیمت مصوب و مورد استفاده برای سایر نژاد ها را می توانید از مجموعه لایوشیپ انجام دهید. قیمت گذاری برای این دو نوع نیز بر اساس قیمتی که برای سایر دام ها از سوی نهاد های ناظر اعلام شده صورت می گیرد.

ابتلا به بیماری

برخی از نژاد ها در برابر بیماری های دامی بسیار ضعیف می باشند و همواره مبتلا به بیماری های مختلف می شوند. لازم به ذکر است که این دو نژاد بسیار مقاوم در برابر بیماری ها هستند. بره های متولد شده نیز دارای همین ویژگی می باشند و می توانند به دور از ابتلا به انواع امراض دامی، در کوتاه مدت رشد قابل توجهی داشته باشند.

شباهت قوچ افشار با شال

چند قلوزایی

یکی از شباهت های گوسفند افشاری و شال مربوط به موضوع بره زایی آنها می باشد. هر دو نژاد جزو بهترین گوسفندان چند قلوزا در ایران هستند. داشتن این خاصیت سبب شده است تا دامداران نسبت به خرید این گونه ها بیشتر مشتاق باشند. تا علاوه بر بهره وری از شیر، گوشت، پشم و … بتوانند در هر بار زایش دام، چندین بره دریافت کنند. البته توجه داشته باشید که درصد دو قلوزایی در دام شال بیشتر از دام افشار می باشد و از این حیث، نژاد شال بیشتر مورد توجه می باشد.

مقایسه گوسفند افشاری با شال با بررسی شباهت ها و تفاوت های موجود در این بخش برای پاسخگویی به سوال گوسفند افشاری بهتر است یا شال صورت گرفت. برای خرید این گونه ها جهت ذبح و قربانی کردن می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
گوسفند شال: بررسی قیمت و ویژگی های نژاد شال
نوشتهٔ بعدی
بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945