گاو سمینتال نژادی گوشتی،شیری

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. گاو سمینتال نژادی گوشتی،شیری
گاو سیمنتال

گاو نژاد سمینتال در دسته بهترین نژاد های دامی جهان قرار دارد، که بنا به داشتن خصوصیات و مزیت های متعدد در بسیاری از نقاط جهان پرورش داده می شود. هدف دامداران از پرورش و نگهداری انواع دام از جمله گاو و گوساله زنده، کسب سود و درآمد زایی می باشد. با توجه به این موضوع، بنابراین هر دامداری در هر نقطه ای از جهان به دنبال خرید نژادی می باشد که بتواند بیشترین سود و بازدهی را داشته باشد. گاو هایی که استعداد بالایی در زمینه تولید شیر و گوشت داشته باشند بیشتر مورد توجه هستند. گاو سیمینتال یکی از نژاد هایی می باشد که با داشتن ویژگی های فوق العاده بسیار مورد توجه دامداران می باشد.

گاو نژاد سمینتال

گاو سمینتال Simmental یکی از برترین نژاد هایی می باشد که تقریبا هر شخصی نام آن را شنیده است. این گاو با توجه به اینکه می تواند از نظر شیردهی و بازدهی گوشتی بسیار به صرفه باشد، در سطح جهانی دارای معروفیت زیادی می باشد و هم اکنون در ایران نیز نگهداری می شود. در بسیاری از نقاط کشور می توان نمونه هایی از سمینتال را مشاهده کرد. در بسیاری از روستا های ایران می توان حداقل چندین نمونه را مشاهده کرد که برای افزایش جمعیت این نژاد مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید گاو سمینتال

از جمله دام های مشهور که دارای شهرت جهانی هستند می توان به نژاد Simmental و همچنین هلشتاین اشاره نمود. با توجه به اینکه قیمت دام هلشتاین بالا می باشد و از نظر تغذیه ای و هزینه های نگهداری نیز باید مقدار بیشتری را برای آن در نظر داشت. در بین این دو با توجه به خصوصیاتی که دارند و اینکه گاو سیمنتال هزینه کمتری برای پرورش لازم دارد و توانایی زیست در مناطق کم علف را نیز دارد، بیشتر دامداران نسبت به خرید گاو سمینتال در مقایسه با سایر نژاد ها مشتاق تر هستند.

قیمت گاو سمینتال

قیمت گاو نژاد سمینتال نیز همچون سایر نژاد ها دارای بازه قیمتی مشخصی می باشد. همانطور که می دانید قیمت دهی برای انواع دام اعم از گاو و گوساله، گوسفند زنده، بره و … بر اساس مقدار وزن صورت می گیرد. نرخ مصوب برای هر کیلو گوساله و گاو به صورت زنده از سوی نهاد های ناظر اعلام می شود و خرید و فروش دام نیز بر اساس این نرخ و وزن دام صورت می گیرد. این نوع خرید و فروش اکثرا مربوط به نژاد های معمولی می باشد که اکثرا به منظور کشتار معامله می گردند.

نکته: این نژاد را با نام Swiss Fleckvieh گاو سیمانت سوئیس دو منظوره نیز می شناسند.

نژاد هایی همچون گوساله سمینتال اگر به صورت در نظر گرفتن مقدار وزن نیز خرید و فروش شوند، مسلما نسبت به سایر نژاد ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند. چرا که این نژاد نسبت به سایر گاو ها دارای برتری های زیادی می باشد و از این رو طبیعتا دارای نرخ بالاتری می باشد. معاملات مربوط به این نژاد اصولا با قیمت های بالایی انجام می شود. برای مثال یک راس گاو سمینتال سالم با وزن بالا را به صورت تقریبی خریدار و فروشنده تعیین می کنند که این تعیین قیمت می تواند بدون وزن کشی باشد. یا در صورت وزن کشی نیز با در نظر گرفتن قیمت روز گاو سمینتال که از سایر نژاد ها بیشتر است، دام معامله می گردد.

در اینجا بخوانید: قیمت گوساله زنده

قیمت گوساله نر سمینتال

قیمت روز گوساله نر سمینتال بر اساس قیمت در نظر گرفته شده برای گاو این نژاد تعیین می گردد. گوساله ها با توجه به اینکه از وزن کمتری برخوردار هستند و از سوی دیگر بخاطر سن کم امکان بازدهی بالاتر و دراز مدت تری دارند، قیمت بالاتری نیز دارند. گوساله های نر در راستای پرورش و پروار بندی برای کشتار در نظر گرفته می شوند. اما نر های این نژاد علاوه بر این مورد برای تولید مثل و جفت گیری با گاو ها نیز در نظر گرفته می شوند. تا گوساله های اصیلی از جفت گیری گاو ماده و نر سمینتال حاصل شود.

عکس گاو نژاد سمینتال

خرید گاو سیمینتال

داشتن چنین نژادی در گله می تواند میزان سودآوری حاصل از دامداری را چند برابر کند. با توجه به اینکه دام سمینتال در زمینه تولید شیر بسیار فعال است و می تواند روزانه مقدار قابل توجهی شیر دهی داشته باشد، بنابراین مورد توجه هر دامدار می باشد. علاوه بر این مورد، در مقایسه با میزان بازدهی، هزینه کمی برای نگهداری از آن نیز لازم است. گاو های این نژاد در صورت ابتلا به بیماری و یا افزایش سن نیز برای کشتار در نظر گرفته می شوند. بازدهی لاشه گوشتی در این نژاد به دلیل داشتن وزن بالا، بسیار مناسب می باشد.

با توجه به این توضیحات و عوامل دیگری نظیر درصد ابتلای کمتر به بیماری، سازگار بودن با شرایط مختلف آب و هوایی، جیره غذایی متوسط و … خرید گاو نژاد سمینتال می تواند مورد توجه بسیاری از افراد باشد. با خرید این دام می توانید، گوساله های این نژاد را نیز در هر بار زایش در اختیار داشته باشید و از پرورش و فروش آنها نیز سود مناسبی به دست بیاورید.

خاستگاه Simmental cattle

شاید شما نیز با شنیدن کلمه گاو سمینتال آلمانی، به این نتیجه رسیده باشید که این نژاد متعلق به کشور آلمان می باشد. اما در این باره باید گفت که مکان اصلی زیست این دام در کشور سوئیس بوده و بعد ها با کشف خواص و ویژگی های فوق العاده، به سایر کشور ها نیز صادر شده است. در ابتدا صادرات این دام به کشور های آلمان، فرانسه و ایتالیا صورت گرفت و بیشتر صادرات بعدی نیز از همین کشور ها به سایر نقاط انجام شده است. این دام در کشور فرانسه با نام پای روژه دوله، پیزاتا روزا در ایتالیا و در کشور آلمان نیز با نام فیک فیه یا همان گاو خالدار  نام گذاری می شود.

هزینه نگهداری گوساله سمینتال

داشتن جثه بزرگ این گاو در کنار داشتن خاصیت شیردهی به میزان بالا شاید باعث به وجود آمدن این تصور در شما شده باشد که جیره غذایی سنگینی باید برای این نژاد در نظر گرفته شود. در این باره باید گفت که این دام با توجه به میزان بازدهی خوبی که دارد، نیازی به صرف هزینه های سنگین و بالا ندارد. در مناطقی که حتی علوفه کم باشد و چراگاه های غنی نیز در دسترس نباشد قادر به زیست و بازدهی به میزان بالا می باشد. تقریبا می توان گفت که هزینه های نگهداری از این دام با سایر نژاد ها برابر است.

قیمت گوساله سمینتال

شیردهی

جثه بزرگ در کنار داشتن پستان های بزرگ و پر قدرت به همراه ژنتیک ناب در تولید شیر سبب شده است تا مقدار قابل توجهی شیر به صورت روزانه برای این دام در نظر گرفته شود. شیر این دام یکی از بهترین انواع شیر های گاوی شناخته می شود که می تواند تمامی مواد لازم و مرد انتظار از مصرف شیر را به بدن برساند. درصد چربی موجود در این نوع 4 می باشد که مقدار مناسبی است. شیردهی گاو سمینتال در طول دوره شیردهی می تواند در حدود 4082 کیلوگرم باشد که این مقدار در مقایسه با سایر نژاد ها بسیار بالا می باشد.

در اینجا باید بخوانید: گوسفند زنده

وزن گاو سمینتال

جثه بزرگ این دام در کنار استخوان بندی پهن و قابلیت بدنی بالا سبب شده است تا وزن بالایی داشته باشد. این دام علاوه بر تولید شیر به میزان بالا، در زمینه تولید گوشت نیز استعداد بالایی دارد. اما با توجه به اینکه تولید شیر روزانه می تواند هر روز سود آوری خوبی داشته باشد، نگهداری جهت تولید شیر بیشتر مورد توجه است. متوسط وزن گاو سمینتال نر بالغ در حدود 1043 تا 1179 کیلوگرم و وزن میانگین گاو ماده بالغ این نژاد نیز 658 تا 816 کیلوگرم می باشد.

ویژگی ها و خصوصیات Simmental

 • خلق و خوی آرام
 • ماندگاری و بازدهی طولانی مدت
 • سازگار بودن با آب و هوای مختلف
 • استعداد بالا در جهت تولید شیر و گوشت
 • مقاوم بودن در برابر انواع بیماری های دامی
 • قدرت باروری بالا
 • صرف هزینه کمتر جهت پرورش
 • مقاوم در برابر اسیدوز گاوی
 • گوساله زایی بیشتر
 • شیردهی به میزان زیاد
 • و …

معرفی گاو سمینتال با خصوصیات و ویژگی های مختلف در این مقاله به صورت مختصر صورت گرفت، توجه داشته باشید که مجموعه لایو شیپ در زمینه فروش گاو سمینتال هیچ گونه فعالیتی ندارد و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی برای مشتریان و دامداران در نظر گرفته شده است. جهت خرید انواع گوساله کشتار در تهران و کرج می توانید با شماره های درج شده در سایت، تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
متوسط وزن گوسفند زنده بر اساس نر و ماده چند کیلو است
نوشتهٔ بعدی
قیمت بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945