گوسفند نژاد افشاری، بررسی خصوصیات گوسفندان قزل افشار

 1. لایو شیپ
 2. وبلاگ
 3. گوسفند نژاد افشاری، بررسی خصوصیات گوسفندان قزل افشار
گوسفند قزل افشار

گوسفند افشاری ایران به عنوان یکی از برترین نژاد های داخلی شناخته می شود که با داشتن خصوصیات و ویژگی های مختلف، می تواند بازدهی مناسبی برای دامداران به ارمغان بیاورد. قیمت خرید گوسفند زنده افشاری در مقایسه با بازدهی آن بسیار به صرفه می باشد، چرا که این نژاد در برخی موارد قابل مقایسه با نژاد های خارجی است و می تواند به عنوان رقیب برای دام های خارجی در نظر گرفته شود. در این بخش در جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با این دام به معرفی موارد لازم جهت خرید کشتاری و پروار بندی آن می پردازیم.

گوسفند افشاری

دامداران همواره به دنبال پرورش گوسفندانی هستند که بتواند با بازدهی بیشتر، سود بیشتری را برای آنها به ارمغان بیاورد. در همین راستا، نژاد هایی که بتوانند از نظر گوشتی، شیری، پشمی بازدهی خوبی داشته باشند، بیشتر برای خرید مورد توجه قرار می گیرند. گوسفنده افشاری یکی از دام هایی می باشد که در هر سه زمینه می تواند سودآوری خوبی داشته باشد. داشتن گوشت با کیفیت و استعداد در وزن گیری، تولید روزانه شیر به مقدار زیاد، داشتن پشم با کیفیت از جمله خصوصیات این نژاد می باشد.

قوچ نژاد افشاری

برخی از دام ها وجود دارند که کوچک جثه هستند و تنها در زمینه تولید پشم و یا شیر بیشتر فعال هستند. دام افشاری تمامی خصوصیات یک گوسفند کامل را دارد. علاوه بر موارد ذکر شده، ویژگی های دیگری برای این دام وجود دارد که سبب شده است تا به عنوان یکی از برترین گوسفندان ایرانی و حتی جزو بهترین نژاد های دامی در جهان شناخته شود. گوسفندان افشاری یکی از بهترین گزینه ها برای خرید جهت کشتار و یا پرورش هستند.

قیمت گوسفندان افشار ایران

با توجه به اینکه قیمت دام زنده شهرداری و سایر مراکز عرضه دام تقریبا در تمامی ماه های سال 99 با افزایش همراه بوده است، بنابراین قیمت گوسفند افشاری به عنوان یکی از بهترین نژاد ها نیز با افزایش همراه بوده است. قیمت اعلامی توسط نهاد ها و مراکز ناظر برای خرید و فروش انواع دام، تعرفه اصلی برای انجام معاملات دام های ایرانی می باشد. قیمت روز گوسفند افشاری می تواند بنا به نوسانات بازار دچار تغییراتی شود. قیمت این گوسفندان همراه با بره مقدار بالاتری از قیمت گوسفند به صورت تکی می باشد. اصولا قیمت اعلام شده از سوی نهاد های ناظر برای گوسفندانی که بیشتر برای ذبح و کشتار در نظر گرفته می شوند، معیار اصلی انجام معامله می باشد.

خصوصیات ظاهری

هر گوسفندی بر اساس نژادی که دارد، دارای مشخصه ها و خصوصیاتی است که در ظاهر مشخص می کند دام از چه نژادی می باشد. رنگ قهوه ای مایل به قرمز یکدست، رنگ اکثر گوسفندانی می باشد که در این نژاد قرار دارند. قهوه ای روشن و قهوه ای تیره متمایل به سیاه نیز از جمله رنگ هایی است که برای این نژاد در نظر گرفته می شود. دست و پا های قوی و بلند در این دام دیده می شود تا بتواند در مناطق صعب العبور و کوهستانی به راحتی حرکت کند. در بیشتر گوسفندان افشاری اعم از میش افشاری و قوچ افشاری، شاخ وجود ندارد.

گوسفند افشاری

متوسط وزن گوسفند افشاری

این گوسفندان در دسته دام های گوشتی قرار دارند، بنابراین توانایی تولید گوشت در مقیاس زیاد را دارند. وزن گیری در کوتاه مدت در صورت مهیا بودن شرایط در این نژاد بسیار سریع صورت می گیرد. متوسط وزن گوسفند زنده افشاری برای جنس ماده بالغ در حدود 60 تا 70 کیلوگرم می باشد. وزن قوچ افشاری بالغ در حدود 70 الی 75 کیلوگرم می باشد. این مقدار می تواند برای 5 ساله دوم زیست دام به حدود 85 الی 95 کیلوگرم نیز برسد.

وزن بره افشاری در هنگام تولد در صورت قوی بودن میش و قوچی که در تولید مثل شرکت داشته اند، تا حدود 5 کیلوگرم می باشد. در صورتی که جیره غذایی مناسب و شیردهی میش به بره به صورت منظم باشد این مقدار می تواند تا 3 ماهگی به 28 کیلوگرم نیز برسد. در 6 ماهگی بره نژاد افشاری می تواند وزنی بین 40 الی 45 کیلوگرم و در 12 ماهگی نیز به وزن 50 الی 60 کیلوگرمی برسد.

بره افشاری

خرید بره افشاری در جهت پروار بندی و کشتار صورت می گیرد. دامداران زیادی نسبت به خرید بره نر افشاری اقدام می کنند و با اقداماتی همچون پروار بندی و … نسبت به افزایش وزن آنها و در نهایت فروش با قیمت بالاتر و وزن بیشتر اقدام می کنند. بره های ماده نیز برای پرورش و تولید مثل مورد پرورش قرار می گیرند. در مواردی نیز بره زنده افشاری برای ذبح مورد استفاده قرار می گیرند. که در این صورت باید به وزن ایده آل و مناسبی رسیده باشند تا گوشت آنها قابل استفاده و مصرف باشد. برای خرید بره افشاری و گوسفند قزل افشار نر و ماده می توانید از طریق شماره های داخل سایت با کارشناسان لایو شیپ در تماس باشید.

خرید بره افشاری

زیست بوم

زیست بوم اصلی و اقلیم متناسب با این دام را می توان، سرد و کوهستانی در نظر داشت. البته این دام سازگاری بالایی با شرایط مختلف دارد و می تواند در آب و هوای مختلف نیز نگهداری شود. اما بازدهی اصلی و بالای این دام در مناطق سرد و کوهستانی بیشتر می باشد. این نژاد با جمعیت زیاد در مناطق و استان های مختلفی پراکنده هستند، از جمله استان آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان و بخش هایی از همدان. توانایی تحمل شرایط سخت و آب و هوای سرد یکی از ویژگی های مناسب این دام می باشد که قابلیت زیست در نواحی سرد را به این دام داده است.

انواع واریته افشار

این نژاد به دلیل اینکه در مناطق مختلف نگهداری می شود و با توجه به جمعیت بالایی که دارد و پراکنش در سطح استان های مختلف، در رنگ ها و با داشتن ویژگی های مختلف دیده می شود. در ادامه به معرفی چند واریته معروف دام افشار می پردازیم تا با انواع گونه های این دام آشنا باشید.

گوسفند قزل افشار

در معنی کلمه، قزل به معنای قرمز سیر و متمایل به قهوه ای روشن می باشد. دام قزل افشار بیشتر در مناطق آذربایجان غربی و شرقی، در برخی از نقاط زنجان دیده می شود. پشم ضخیم و کم پشت تر نسبت به نژاد اصلی گوسفنده افشار در کنار سر بزرگ تر از جمله ویژگی های این واریته می باشد. صورت، دست و پا در این واریته به رنگ قهوه ای تیره و متمایل به سیاه می باشد. با توجه به زیبایی و سنگین بودن وزن این واریته نسبت به نژاد اصلی، خرید گوسفند قزل افشار بسیار بیشتر مورد توجه می باشد. نوعی از این واریته با رنگ تیره تر و سیاه تر با نام گوسفند قره قزل افشار شناخته می شود.

قاشقا افشار

این نوع تمامی خصوصیات و ویژگی های نوع اصلی را داراست. با این تفاوت که در قسمت پیشانی دارای یک لکه سفید می باشد.

دام آق افشار

در این واریته کل رنگ بدن سفید و بدون لکه می باشد. جمعیت این نوع بسیار کم می باشد و برخی از کارشناسان معتقدند که این واریته حاصل انتقال ژن مغلوب آلبینیسم می باشد.

قیمت گوسفند قزل افشار

قمر افشار

داشتن رنگی متمایل به خاکستری سبب شده است تا این نام بر روی این نوع واریته نهاده شود. قمر افشار تمامی ویژگی ها و خصوصیات دام افشاری اصیل را داراست.

دو قلوزایی

گوسفنده افشاری به عنوان یکی از نژاد هایی که قابلیت دو قلوزایی دارد در ایران شناخته می شود. این دام علاوه بر اینکه می تواند در زمینه تولید گوشت و شیر با کیفیت فعال باشد، می تواند با داشتن خاصیت دو قلوزایی، دامداران را در هر بار زایش صاحب دو بره افشاری نماید. تغذیه مناسب و در نظر داشتن مراقبت های ویژه جهت افزایش درصد دو قلوزایی می تواند احتمال زایش دو بره را در این نژاد بسیار افزایش دهد، چرا که استعداد و ژن مربوط به این مورد در این نژاد وجود دارد.

اصلاح نژاد دام افشاری

با توجه به اینکه دام افشاری خصوصیات منحصر بفرد زیادی دارد و ظرفیت توسعه خصوصیات را دارد، در سال های گذشته طرح های مختلفی برای اصلاح نژاد این دام مورد توجه قرار گرفته است. افزایش مقاومت این دام در برابر انواع بیماری ها، افزایش استعداد در زمینه تولید گوشت و کاهش میزان چربی، افزایش درصد باروری و دو قلوزایی و … از جمله برنامه هایی است که در طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری در نظر گرفته شده است.

خصوصیات گوسفند افشاری به صورت کامل در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه گردید تا با قیمت خرید دام افشاری و سایر موارد مربوطه آشنا شوید. جهت سفارش این نژاد در هر وزنی با قیمت مناسب در هر نقطه ای از تهران و کرج می توانید با شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید.

نوشتهٔ پیشین
قیمت بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان
نوشتهٔ بعدی
تعبیر خواب گوسفند و بره: تعابیر دیدن گوسفندان در خواب چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست

تماس با ما

همشهریان عزیز برای خرید و سفارش گوسفند می توانید با شماره های زیر در تماس باشید.

 • غرب تهران
  • 02144854425
  • 02144861201
 • شرق تهران
  • 02122301770
 • شمال تهران
  • 02122144116
 • شماره موبایل
  • 09124884945